Ewa Kopacz: przekształcenie szpitali nie obniża jakości usług

Autor: TVP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2011 09:51

Minister zdrowia Ewa Kopacz w odpowiedzi na doniesienia prasowe, według których sądy mogą zatrzymać komercjalizację szpitali poinformowała, że przekształcania szpitali są zgodne z prawem. W programie TVP Info "Minęła dwudziesta" zaznaczyła również, że przekształcenie szpitali nie obniża jakości ich usług.

Ewa Kopacz: przekształcenie szpitali nie obniża jakości usług
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W Polsce przeszło tysiąc przychodni i kilkadziesiąt szpitali zostało już sprywatyzowanych, co oznacza, że samorząd oddał ich majątek w dzierżawę prywatnej firmie czy praktyce lekarskiej. Gazeta Wyborcza podała jednak, że w kilku sądach zapadły już wyroki, że samorząd nie może zmienić szpitala w spółkę ani go wydzierżawić, bo musi zapewnić mieszkańcom leczenie w publicznej placówce. 

Ewa Kopacz zwróciła uwagę na fakt, że te wyroki zapadły przed wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej. Oznacza to, że nie dotyczą one obecnie obowiązującego prawa. Podkreśliła również, że szpitale można było przekształcać w spółki już wcześniej. 

Minister dodała, że pod rządami starej ustawy, aby zachować zgodność procedur z prawem, zakład trzeba było najpierw zlikwidować, a potem utworzyć go na nowo, jako spółkę.
 
Dodała, że w większości przypadków po przekształceniu szpitali właścicielami spółki są samorządy, w których interesie leży dbania o zdrowie swoich mieszkańców. 
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum