Ewa Kopacz o czasie pracy lekarzy: przepisy nie zmienią mentalności

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2011 11:34

Lekarze i pielęgniarki potrafią pracować ponad 100 godzin bez przerwy. - Nie ma takiej ustawy, która zmieniłaby mentalność albo nakazała większą odpowiedzialność zawodową - stwierdziła minister Ewa Kopacz w radiu TOK FM.

Ewa Kopacz o czasie pracy lekarzy: przepisy nie zmienią mentalności
Według raportu Państwowej Inspekcji Pracy ponad połowa polskich szpitali nie przestrzega przepisów o czasie pracy. Np. lekarz pracował 103 godziny bez jakiejkolwiek przerwy, pielęgniarka z bloku operacyjnego była w pracy 144 godziny.

- Trzy i pół roku temu, kiedy rozpoczynałam swoją pracę, jako minister zdrowia, wchodziła dyrektywa unijna mówiąca o czasie pracy lekarzy. Wtedy od lekarzy słyszałam tylko jedno: "Proszę nam dać 7,35 pracy w ciągu doby, bo my musimy być bezpieczni dla naszych pacjentów, musimy się uczyć, musimy odpoczywać" - przypominała minister Kopacz w TOK FM.

- Dzisiaj mamy rekordzistów, którzy potrafią pracować na kilkunastu etatach podczas tej samej doby i to wychwytuje NFZ. Po drodze te argumenty o odpoczynku i bezpieczeństwie poszły w niepamięć - ubolewała minister zdrowia.

Więcej: www.tokfm.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum