Ewa Kopacz: dość pomocy dla gdańskiego ACK

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2009 20:24

Kiedy wreszcie naprawdę zrestrukturyzujecie szpital? - pytała w środę (1 kwietnia) minister zdrowia Ewa Kopacz. Władze Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku usłyszały zarzuty o niegospodarność i ciągłe pogłębianie zadłużenia placówki.

Ostatnio gdańskie ACK otrzymało 22 mln złotych z rządowego programu "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Gdańska placówka jeszcze kilka miesięcy temu liczyła na 100 mln złotych, a do spłacenia ma 145 mln złotych zobowiązań. Okazuje się jednak, że te 22 mln będą musiały wystarczyć. W wsparcie ministerstwa zdrowia dla gdańskiego szpitala będzie na razie ostatnim - informuje Gazeta Wyborcza.

- Wysłuchaliśmy przykrych słów od pani minister. O wiecznym dofinansowywaniu i pieniądzach, które nikną u nas jak w czarnej dziurze, nie przynosząc żadnych efektów. O niegospodarności, braku prawdziwych zmian. Niestety, z większością tych zarzutów muszę się zgodzić, bo mnie samego niepokoi wiele rzeczy – opowiada Janusz Moryś, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku, organu założycielskiego szpitala.

Rektora niepokoi przede wszystkim brak efektów programu naprawczego nowego dyrektora Jacka Domejko, który miał postawić ACK na nogi. Zdaniem dyrektora placówka zakończyła poprzedni rok bez długów, a nawet udało jej się zaoszczędzić 50 mln złotych.

- Niestety, nie widziałem jeszcze bilansu, ani tym bardziej oszczędności. Za to wiem, że od stycznia 2009 szpital znów zaczął się zadłużać. Wiem, że w minionym roku nie było zapowiadanych zwolnień pracowników, że wciąż nie liczy się kosztów leczenia, że dopiero w marcu br. uporządkowano system rozliczeń szpitala z NFZ, choć obowiązuje on od wielu miesięcy. To wszystko bulwersuje – dodaje rektor.

Jacek Domejko twierdzi, że przy restrukturyzacji placówki, najbardziej zadłużonego szpitala klinicznego w Polsce, niezbędna jest pomoc finansowa.

- Na razie ułożyliśmy harmonogram dalszych spotkań w ministerstwie zdrowia, żeby ustalić, jak poprawić sytuację szpitala – mówi Domejko.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum