Ewa Kopacz: długoletnie umowy dla przekształconych szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2009 12:51

Niezadłużone szpitale, które zostaną przekształcone w spółki w ramach tzw. rządowego planu B, będą promowane długoletnimi umowami z NFZ - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Ewa Kopacz, która wraz z premierem Donaldem Tuskiem odwiedziła szpital ZOZ Olmedica w Olecku (Warmińsko-Mazurskie).

Premier i szefowa resortu zdrowia biorą także udział w I Regionalnej Konferencji prezentującej rządowy program „Ratujemy polskie szpitale” (tzw. plan B), zakładający pomoc finansową w spłacie długów lecznic dla samorządów, które zdecydują się na ich przekształcenie w spółki prawa handlowego

Minister zdrowia podkreślała podczas konferencji prasowej, że olecki szpital jest wzorcowym przykładem placówki przekształconej w spółkę. Poinformowała, że rząd chce przedstawić tzw. pakiet promocyjny także niezadłużonym szpitalom, które zostaną przekształcone w spółki w ramach tzw. planu B.

– Powinni się wstydzić ci wszyscy, którzy skazują pacjentów i personel na takie warunki, w jakich muszą pacjenci się leczyć, a personel pracować w wielu zadłużonych biednych szpitalach, które nie stać na bardzo wiele podstawowych rzeczy – mówił premier Tusk porównując olecką lecznicę z publicznym szpitalem, w którym odwiedzał swoją matkę. – Niech nikt więcej nie przeszkadza w przekształceniach szpitali, bo to jest jedyna sensowna droga– dodał.

Według szefa rządu szpitale-spółki umożliwią pacjentom godne leczenie, a personelowi godną pracę.

Przed przekształceniem w spółkę w 2003 r., olecki szpital przynosił ogromne straty. W rok po przekształceniu szpital, który należy dziś do powiatu, odniósł sukces – w 2004 r. zysk sięgnął 400 tys. zł, szpital zaczął inwestować w nowy sprzęt, a płace wzrosły o 100 proc. Szpital zdobywa też pieniądze z UE.

Program „Ratujemy polskie szpitale” ma obowiązywać w latach 2009- 2011, przeszedł już konsultacje społeczne. Powstał po tym, jak w grudniu ubiegłego roku Sejm podtrzymał weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO, które miały zreformować służbę zdrowia (chodzi m.in. o ustawę, która zakładała obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki).

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w ubiegłym tygodniu, że udział w programie zadeklarowały 82 samorządy. Przypomniała, że rząd liczył, iż do tzw. planu B przystąpi około 30 proc. samorządów; okazało się, że będzie ich więcej. Z danych resortu zdrowia wynika, że obecnie w spółki przekształcone są 102 szpitale.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum