Eurostat: prywatne wydatki na zdrowie Polaków są wyższe niż naszych sąsiadów

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 09:13

Ze środków publicznych na zdrowie przeciętnego Polaka przeznaczanych jest średnio 2,5 tys. zł. Jak wynika z wyliczeń Eurostatu, ponad 700 zł dokłada on na ten cel z własnej kieszeni. Udział wydatków prywatnych na zdrowie, w tym na leki, jest w Polsce relatywnie wysoki na tle innych państw.

Eurostat: prywatne wydatki na zdrowie Polaków są wyższe niż naszych sąsiadów
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pod koniec września GUS opublikował Narodowy Rachunek Zdrowia za 2018 rok. W środę (4 grudnia) unijny urząd statystyczny Eurostat podał takie dane dla wszystkich krajów UE. Jak podaje Eurostat, wydatki na zdrowie jednego Polaka wyniosły średnio 3 535 zł rocznie, z czego 2 527 zł pochodziło z środków publicznych, a 722 zł przeciętny Kowalski dołożył z własnej kieszeni. Reszta, czyli ponad 280 zł, to pozostałe nakłady prywatne (np. finansowane przez firmy albo z dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych).

Udział wydatków prywatnych wynosi w Polsce prawie 29 proc. i jest relatywnie wysoki w porównaniu z innymi krajami. Dla porównania, na Słowacji to 20 proc., w Czechach - 17 proc., a w Niemczech - 15 proc. - podaje serwis money.pl.

Nawet przy względnie dużych wydatkach prywatnych jesteśmy w europejskim ogonie pod względem całkowitych środków przeznaczanych na ochronę zdrowia. Wynoszą one zaledwie 830 euro na mieszkańca, co stawia nas na trzecim miejscu od końca na 32 kraje ujęte w zestawieniu. Przed Bułgarią i Rumunią.

Jeśli przeliczymy euro na standard siły nabywczej, który eliminuje różnice w cenach i pozwala na lepsze porównania między krajami, wówczas znajdujemy się o dwa oczka wyżej - na piątym miejscu od końca.

Więcej: money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum