Eurostat podsumował wydatki na ochronę zdrowia. Polska na szarym końcu

Autor: oprac. JJ • Źródło: Eurostat/Rynek Zdrowia24 listopada 2021 09:24

Polska wydaje na zdrowie najmniej pieniędzy wśród 20 krajów wskazanych przez Eurostat. Jako jedyny kraj odnotowaliśmy w tych statystykach regres. Przed nami są Litwa, Łotwa, Estonia i Bułgaria

Polska według Eurostatu jest na ostatnim miejscu w wydatkach na zdrowie w gronie 20 państw. Fot. AdobeStock
  • W obszarze zdrowia w 2020 roku pod względem wydatków na zdrowie Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród 20 krajów, które przeanalizował Eurostat - pisze portal money.pl
  • W 2020 roku wydatki na zdrowie stanowiły w naszym kraju niecałe 5 proc. PKB. 
  • Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Polska jest jedynym krajem, w którym spadł procentowy udział wydatków na zdrowie w PKB w porównaniu z 2019 rokiem

Eurostat podsumował wydatki na ochronę zdrowia

We wtorek Europejski Urząd Statystyczny z siedzibą w Luksemburgu, odpowiednik naszego GUS-u, podsumował wydatki na opiekę zdrowotną i chorobową w ramach ochrony socjalnej w różnych krajach. Pokazał je jako procent całorocznej wartości PKB. Wśród 20 krajów Polska znalazła się na samym końcu.

W 2020 roku wydatki na zdrowie stanowiły w naszym kraju niecałe 5 proc. PKB. Bezpośrednio przed nami uplasowały się Litwa, Łotwa, Estonia i Bułgaria. 

Spadł procentowy udział wydatków w PKB na zdrowie

Dodatkowo Polska jest jedynym krajem, w którym spadł procentowy udział wydatków w PKB w porównaniu z 2019 rokiem.

Wydatki na opiekę społeczną i opiekę zdrowotną jako odsetek PKB wzrosły - jak wskazuje money.pl -  we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Polski w porównaniu z rokiem 2020.

Wynika to jednak częściowo z tego, że nominalny PKB spadł w wyniku pandemii COVID-19. W rzeczywistości wydatki na świadczenia z tytułu ochrony socjalnej ogólnie wzrosły we wszystkich państwach członkowskich.

Mimo, że same wydatki na zdrowie wzrosły we wszystkich krajach, w tym w Polsce, to jednak ze względu na spadek PKB w kryzysowym 2020 roku relacja ta się pogorszyła.

Sickness_health benefits 2020.jpg
Sickness_health benefits 2020.jpg

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane szacunkowe na 2020 r., wydatki na choroby socjalne i opiekę zdrowotną jako odsetek PKB były najwyższe w Niemczech (11,2 proc. PKB), Francji (10,0 proc.) i Belgii (8,8 proc.), natomiast najniższe w Polsce (4,8 proc.), Estonii (5,1 proc.), Litwie i Łotwie (po 5,2 proc.).

Czytaj: Senacka komisja z nowym postulatem. Będzie dodatkowe 6,3 mld zł na ochronę zdrowia?

Czytaj: 7,2 proc. PKB na zdrowie odrzucone. Zdecydował jeden głos

Czytaj: Eurostat o nadmiarowych zgonach w pierwszym kwartale. Polska w niechlubnej czołówce

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum