×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Europa Środkowo-Wschodnia: pomyślna prognoza dla rynku medycznego

Autor: Piotr Stefaniak/Rynek Zdrowia11 listopada 2009 10:01

W latach 2009-2012 rynek farmaceutyczny i urządzeń medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej będzie wzrastał średnio odpowiednio o 6,9 proc. oraz 7,4 proc. - szacuje firma analityczna Frost&Sullivan.

Europa Środkowo-Wschodnia: pomyślna prognoza dla rynku medycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z opublikowanej analizy „Overview of Pharmaceutical and Medical Devices Industry in Central and Eastern Europe”, wynika, że Bułgaria i Rumunia będą najszybciej rozwijającymi się rynkami, a Czechy i Węgry zanotują wzrost poniżej średniej dla całego regionu.

W prognozowanym okresie polski rynek farmaceutyczny będzie rósł w tempie 6,3 proc. w skali roku. Na jego rozwój wpłynie: rosnąca konsumpcja leków profilaktycznych, zwiększające się poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, większa siła nabywcza społeczeństwa oraz jego starzenie się.

– Natomiast dla polskiego rynku urządzeń medycznych bodźcem do rozwoju może być program rządowy „Ratujmy polskie szpitale”, a także napływ funduszy unijnych (2008-2013) przeznaczonych na poprawę systemu opieki zdrowotnej, ze szczególnym naciskiem na system ratownictwa medycznego – ocenia Frost&Sullivan.

Polska skorzysta również ze stale rosnącej turystyki medycznej. Pacjenci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Skandynawii przyjeżdżają do naszego kraju, aby skorzystać z relatywnie tanich usług medycznych takich jak: stomatologia, chirurga plastyczna i dermatologia. Polscy naukowcy są również pionierami w krioterapii i wykonują zabiegi z tej dziedziny na rynku usług prywatnych.

– Rynki zachodnioeuropejskie są już nasycone i posiadają niewielki potencjał dalszego wzrostu – mówi Vitaliy Lehkyy, analityk F&S. – Natomiast kraje Europy Środkowo-Wschodniej wciąż charakteryzują się niezaspokojonym popytem na farmaceutyki i urządzenia medyczne, co jest spowodowane zwiększającą się siłą nabywczą społeczeństwa.

Ograniczenia, na jakie mogą napotkać podmioty operujące na tych rynkach w naszym regionie Europy, to: niespójne reformy systemu opieki zdrowotnej oraz zmieniające się wymagania przepisów prawnych narzucone uczestnikom rynku – stwierdza F&S.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze