Euro 2012: warszawskie szpitale pod lupą WHO

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 września 2009 13:10

Delegacja ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sprawdza przed Euro 2012, jak stolica jest przygotowana do obsługi wielu rannych jednocześnie, np: w przypadku ataku terrorystycznego.

Euro 2012: warszawskie szpitale pod lupą WHO
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piątek (25 września) eksperci  poznali plany opieki medycznej na Stadionie Narodowym. Wcześniej byli w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, porcie lotniczym na Okęciu oraz w kilku warszawskich szpitalach. W grudniu mają sporządzić raport.

Choć ostateczne decyzje dotyczące organizacji opieki medycznej dla tysięcy kibiców, setek VIP-ów oraz piłkarzy jeszcze nie zapadły, plany już są. I tak: kibicami na Stadionie Narodowym ma się zajmować około stu osób. Będą wśród nich: lekarze i dwuosobowe patrole składające się z wolontariusza i ratownika medycznego. Na stadionie powstaną też punkty pierwszej pomocy.

Osoby wymagające dodatkowych badań lub bardziej specjalistycznej pomocy będą karetkami przewożone do Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego.

- Z obsługi innych meczów wiemy, że podczas jednego spotkania zwykle pomocy potrzebuje około stu osób. Z tego zwykle tylko jedna wymaga hospitalizacji, a blisko 10 trzeba przebadać w szpitalu - ocenia Elżbieta Lipska, koordynator krajowy ds. opieki medycznej Pl. 2012.

Agnieszka Jeziorska, rzecznik szpitala Bródnowskiego, wyjaśnia, że aby ich lecznica spełniała wszystkie wymogi UEFA musi rozbudować SOR oraz wybudować lądowisko dla helikopterów.

- Czekamy na decyzję, że faktycznie jesteśmy szpitalem referencyjnym dla Stadionu Narodowego. Zdążymy do 2012 r - podkreśla rzecznik.

VIP-y, czyli premierzy, prezydenci, wysocy urzędnicy UEFA i sponsorzy będą leczeni w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, natomiast kontuzjami piłkarzy ma się zajmować Centralny Szpital Kliniczny MON Wojskowy Instytut Medyczny.

Nadal nie wiadomo, ile powstanie stref kibica. Na razie proponowane są: główna przy Pałacu Kultury i Nauki, druga na Polach Mokotowskich, trzecia na Agrykoli, a czwarta w Parku Skaryszewskim. Każde z tych miejsc będzie podporządkowane innemu szpitalowi. Kibiców spod Pałacu karetki mają wozić do Szpitali Czerniakowskiego i Wolskiego, fanów z Agrykoli - do Szpitala Klinicznego im. Orłowskiego przy Czerniakowskiej, ze strefy na Pradze - do Szpitali Grochowskiego i Praskiego.

Szpital Bielański ma udzielać pomocy turystom, którzy zatrzymają się na polu karawaningowym planowanym na lotnisku Bemowo. Szpital Kliniczny przy ul. Banacha ma pełnić zabezpieczenie medyczne dla lotniska na Okęciu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum