Emilewicz: być może termin na złożenie oświadczeń ws. cen energii będzie jeszcze wydłużony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2019 18:29

Termin na złożenie przez mikro- i małe firmy oświadczeń potwierdzających uprawnienie do zamrożenia cen energii być może zostanie przedłużony - uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. To termin ustawowy i przedłużenie go będzie trudne - zastrzega.

Emilewicz: być może termin na złożenie oświadczeń ws. cen energii będzie jeszcze wydłużony
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Nie dotyczy to tylko gospodarstw domowych. Oświadczenia należy dostarczyć sprzedawcy energii elektrycznej do poniedziałku 29 lipca.

Składanie oświadczenia dotyczy m.in. szpitali.

Jak wcześniej informował minister energii Krzysztof Tchórzewski, zapis w ustawie ws. cen prądu oznacza, że przez cały 2019 r. ceny nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych. 

Od 1 lipca zamrożenie cen energii obejmuje także ok. 1000 szpitali, 61,4 tys. instytucji sektora finansów publicznych - w tym samorządów, 1,937 mln mikrofirm i 57 tys. małych firm. Tchórzewski podał też, że gwarantuje, iż dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 r. 8 mld zł.

Minister Jadwiga Emilewicz przyznała podczas piątkowej (26 lipca) konferencji prasowej, że czasu na złożenie takiego oświadczenia jest niewiele.

- Sama odebrałam kilkadziesiąt telefonów od mikro i małych przedsiębiorców, którzy zwracają uwagę, że tego czasu jest niewiele. Dlatego dziś minister minister energii Krzysztof Tchórzewski i rzecznik małych i średnich firm bardzo szeroko dystrybuują wiedzę. Zachęcamy wszystkich do skorzystania i do złożenia wniosków, bo to warunek sine qua non do skorzystania z tego wsparcia - mówiła.

Minister pytana była o to, czy ten termin zostanie wydłużony. - Termin jest ustawowy, więc przedłużenie go - rozumiem - będzie trudne, ponieważ jest to zapisane w ustawie - powiedziała.

- Rozmawialiśmy dzisiaj na ten temat. Wiem, że Kancelaria Premiera również zastanawia się, jak zmierzyć się z tym problemem. Być może ten termin będzie przedłużony, ale to nie moja decyzja. Zobaczymy, czy można to zrobić bez interwencji legislacyjnej - dodała.

Ministerstwo Energii poinformowało w piątek, że punkty obsługi głównych sprzedawców prądu będą przyjmować w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej.

Oświadczenia należy dostarczyć sprzedawcy energii elektrycznej do poniedziałku 29 lipca. Ustawowy termin mówi o 27 lipca, ale ponieważ to sobota, zgodnie z Kodeksem cywilnym oświadczenie można więc złożyć jeszcze w pierwszym przypadającym po terminie dniu roboczym.

Zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do "stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r." mają następujące grupy odbiorców końcowych: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także "inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej".

Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej - przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. ME podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu, nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy.

Spółki dystrybuujące energię elektryczną ułatwiają swoim klientom, m.in. wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom, składanie oświadczeń potwierdzających uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej. Informacje w tej sprawie rozesłały w piątek m.in. spółki dystrybucyjne Energi, Tauronu i PGE.

PAP - Michał Boroń

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum