Emerytki z OFE mają wyższe emerytury. Które z nich muszą złożyć wniosek?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe03 listopada 2022 11:00

Seniorki, które były członkami OFE i które nabyły uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 r., nie muszą składać żadnego wniosku, Zakład z urzędu obliczy ponownie wysokość emerytury i zacznie wypłacać emeryturę docelową od dnia ukończeniu przez nie 65. roku życia.

Emerytki z OFE mają wyższe emerytury. Które z nich muszą złożyć wniosek?
ZUS przeliczy emerytkom ich świadczenia, o ile były w OFE. Fopt. Shutterstock
  • Panie, które były członkami OFE mają przeliczane emerytury
  • Wprawdzie każda z kobiet, która skończy 60 lat może zakończyć aktywność zawodową, ale tym, które były w OFE - ZUS będzie „liczył” emeryturę dwukrotnie
  • Po raz pierwszy po złożeniu wniosku emerytalnego i drugi raz, gdy osiągnie 65 lat

Ponowne obliczenie emerytury

Jeśli  kobieta tuż po swoich 60. urodzinach złożyła wniosek i nabyła uprawnienia emerytalne  a wcześniej była również członkiem OFE, ma ustalone prawo do  świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i  okresowej emerytury kapitałowej.  Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn, czyli wynoszącego 65 lat  otrzyma ponowne obliczenie  swojej emerytury.

- Kobiety w naszym systemie emerytalnym zostały nieco inaczej potraktowane niż mężczyźni. Zawsze miały możliwość przejść na emeryturę wcześniej niż panowie. Nie wszystkie jednak  wiedzą, jakie korzyści daje im wcześniejsze członkostwo w OFE – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tym paniom po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn ponownie przeliczamy emeryturę – informuje.

Rzeczniczka zapewnia, że seniorki, które były członkami OFE i które nabyły uprawnienia emerytalne od 1 października 2017 r., nie muszą składać żadnego wniosku,  Zakład z  urzędu obliczy ponownie  wysokość emerytury i zacznie  wypłacać emeryturę docelową od dnia ukończeniu przez nie 65 roku życia.

- Jeśli jednak nabyły uprawnienia emerytalne przed  1 października 2017 r., gdy obowiązywał jeszcze podwyższony wiek emerytalny dla mężczyzn, mogą same wnioskować o ponowne obliczenie swojej emerytury – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Sytuacja kobiet urodzonych między styczniem a wrześniem 1957

Rzeczniczka wyjaśnia, że taka sytuacja dotyczy kobiet, urodzonych po 1 kwietnia 1957 r. maksymalnie do 30 września 1957 r.

- Te panie muszą wypełnić i złożyć u nas wniosek ERPO – wyjaśnia Kowalska-Matis.- W tej grupie kobiet - wydłużony wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn, niektóre z nich  osiągną już we wrześniu 2023 r – dodaje.

Konieczność złożenia wniosku dotyczy również pań, które dostają rentę rodzinną po zmarłym małżonku wraz z okresową emeryturą kapitałową. Jeśli chcą sprawdzić, czy emerytura obliczona na podstawie ich pracy zawodowej i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS jest korzystniejsza, również muszą złożyć wniosek. Gdyby okazało się, że renta po mężu jest wyższa wtedy ZUS będzie ją wypłacał nadal, jeśli jednak „własna” emerytura byłaby wyższa – wtedy zacznie wypłacać to świadczenie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum