Emerytka Anna Knysok ma pilnować w szpitalu realizacji kontraktów

Autor: wyborcza.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2019 21:37

Anna Knysok, wiceminister zdrowia w latach 1997-2001 i działaczka „Solidarności” odchodzi na emeryturę. - Na razie na emeryturze byłam tylko dwa dni i znowu poszłam do pracy - opowiada w Wyborczej.

Emerytka Anna Knysok ma pilnować w szpitalu realizacji kontraktów
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wyjaśnia, że przyjęła propozycję dyrektora Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie i będzie chodzić dalej do szpitala na dwa dni w tygodniu jeszcze przez kilka miesięcy. Mówi, że ma pilnować między innymi realizacji kontraktów, analizować koszty oddziałów i ich funkcjonowanie. - To jest jednak duży szpital i trudno tak z dnia na dzień wszystko przekazać. Ma ponad 500 łóżek, choć ostatnio trochę ich zlikwidowaliśmy - tłumaczy.

Przy okazji tematu likwidacji łóżek Anna Knysok zwraca uwagę, że w szpitalach wciąż obowiązuje przepis, że łóżko ma stać krótkim bokiem przy ścianie. - Człowiek leży potem na nim jak na katafalku. Dla starszych pacjentów to trudność. W domu śpią na ogół przy ścianie i to im daje poczucie bezpieczeństwa. Chroni przed upadkiem. A w szpitalach spadają z łóżek, bo w domu są nauczeni, że łóżko jest przy ścianie.

Czytaj: wyborcza.pl

Wypowiedź Anny Knysok wyjaśnia w jakiejś mierze problem upadków pacjentów, jeden z najczęściej zgłaszanych powodów wystąpienia zdarzenia niepożądanego w szpitalu. Upadki czy zdarzenia związane z wadliwym funkcjonowaniem sprzętu medycznego rejestrowane są stosunkowo często, a to dlatego, że jak podejrzewają znawcy tematu, personel medyczny nie ma w nich bezpośredniego udziału, nie ponosi winy. Właściwe ustawienie łóżka to kwestia organizacji i przepisu, nie personelu.

Wspomnijmy jeszcze, że na VI Sesji Rada Miasta Chorzów przyjęto Uchwałę o wyróżnieniu Anny Knysok medalem „Za zasługi dla Miasta Chorzowa”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum