Elżbieta Makulska-Gertruda: nasz szpital rodzi się na nowo

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2017 14:43

Outsourcingiem obejmiemy wkrótce także w całość usług sprzątania i zachowania czystości. Wcześniej mieliśmy spore problemy z obsadą personalną w dziale higieny; pracownicy często odchodzili, m.in. do prac sezonowych w rolnictwie. Trwa przygotowywanie dokumentacji. Robimy to bardzo starannie i rzetelnie, biorąc od uwagę nie tylko opłacalność kosztową, ale też jakość. To kwestia zachowania reżimu epidemiologicznego redukującego ryzyko zakażeń szpitalnych.

Natomiast już od dłuższego czasu w formule outsourcingu mamy wyżywienie pacjentów. To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. W części medycznej outsourcing obejmuje diagnostykę laboratoryjną. To również dla nas optymalne rozwiązanie. Oczywiście wszystkie sfery dotyczące współpracy z podmiotami zewnętrznymi są przez nas ściśle nadzorowane i kontrolowane.

- Czy można już dziś powiedzieć o planach rozwoju szpitala?
- Nie jesteśmy dużą placówką. W perspektywie mamy jednak rozbudowę. Powstała już koncepcja tego przedsięwzięcia, obejmującego między innymi otwarcie nowego bloku operacyjnego oraz rozbudowanie szpitalnego oddziału ratunkowego. Nasz SOR jest już dziś zdecydowanie za mały w stosunku do potrzeb.

W nowym pawilonie będzie także centralna sterylizatornia oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Mając własną sterylizatornię będziemy mogli także świadczyć takie usługi dla innych szpitali. Jednak sterylizatornia jest dla nas ważna głównie dlatego, że jesteśmy przede wszystkim szpitalem zabiegowym.

- Można już dokonać pierwszej próby oceny funkcjonowania Szpitala Czerniakowskiego w tzw. sieci szpitali?
- Moja ocena tego rozwiązania, oczywiście z perspektywy naszego szpitala, jest na razie pozytywna. Na początku obawiałam się tego, że baza wyjściowa ustalania finansowego ryczałtu oparta jest na wykonaniach świadczeń w 2015 roku, kiedy nasza jednostka borykała się z wieloma problemami.

Udało nam się jednak w postępowaniach konkursowych zakontraktować świadczenia m.in. w zakresie chirurgii ogólnej i laryngologii. W sumie ryczałt i część kontraktowa przychodów gwarantuje nam poziom finansowania, umożliwiający lepsze wykorzystanie naszego potencjału niż w poprzednich latach.

Jak wiadomo, wysokość ryczałtu na razie ustalona jest na ostatni kwartał bieżącego roku, dla nas wyjątkowo ważnego, dającego nadzieję, ale zarazem trudnego. Zaledwie od kilku miesięcy funkcjonujemy w nowej formie prawnej. Dlatego tak bardzo ważne, wręcz kluczowe jest to, że w realizowaniu założonych celów mogę liczyć na wsparcie całej załogi Szpitala Czerniakowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum