Elżbieta Makulska-Gertruda: nasz szpital rodzi się na nowo

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2017 14:43

- Jakie są planowane kolejne działania - z jednej strony zmierzające do optymalizacji kosztów, z drugiej strony - do zwiększania przychodów?
- Mocną stroną naszego szpitala jest współpraca z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, który prowadzi w szpitalu trzy kliniki. Będziemy tę współpracę rozwijać przede wszystkim w interesie pacjentów, bowiem formuła szpitala klinicznego przekłada się bezpośrednio na stosowanie wysokich standardów leczenia.

Zmieniamy również zasadniczo filozofię wychodzenia z impasu: pod hasłem „mniej restrykcji - więcej kreatywności”. W tym sensie nasz szpital rodzi się na nowo. Wcześniejsze działania naprawcze, kiedy funkcjonował on jeszcze jako SPZOZ, sprowadzały się głównie do zwolnień i ograniczania zakresu świadczeń. Utracona zastała m.in. część kontraktu na laryngologię i całą chirurgię naczyniową. Uznaliśmy, że nie tędy droga.

Wspólnie z rektorem WUM, zdecydowaliśmy zagospodarować każdy skrawek wolnej powierzchni. Planujemy uruchomienie dwóch dodatkowych klinik WUM. Oczywiście to trudne przedsięwzięcie, ale oprócz oczywistych korzyści dla naszych pacjentów, ma na celu zwiększyć znacząco przychody szpitala.

Chcemy położyć kres cięciu kosztów osobowych. Tracąc lekarzy, szpital tracił zarazem prestiż i pacjentów. Uważamy, że dla istniejącego potencjału wiedzy oraz umiejętności można i trzeba tworzyć warunki ekonomicznie opłacalnego działania komercyjnego. Na razie w obszarze diagnostyki, przy wykorzystaniu istniejącego zaplecza.

- Zarządzając szpitalem nie da się jednak uniknąć podejmowania decyzji w zakresie racjonalizacji kosztów, sięgania po różnego rodzaju narzędzia finansowe czy np. outsourcing.
- Zdecydowaliśmy się na outsourcing związany z informatyzacją. Nie mieliśmy innego wyjścia, gdyż nie jesteśmy w stanie zaoferować etatowym informatykom satysfakcjonujących ich wynagrodzeń. Środki finansowe niezbędne na zmodernizowanie aparatury medycznej i systemów informatycznych w naszym szpitalu szacujemy na 11 mln zł. Aby sprostać temu wyzwaniu, składamy m.in. wnioski o unijne dofinansowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum