Elbląg: na rehabilitację już nie w tym roku?

Autor: DM, Dziennik Elbląski/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 13:09

SPZOZ Centrum Rehabilitacji w Elblągu nie rejestruje nowych pacjentów już od 2 czerwca tego roku. Podobna sytuacja jest także w innych tego typu placówkach.

Elbląg: na rehabilitację już nie w tym roku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Justyna Bożejewicz, kierownik działu administracyjno-organizacyjnego Centrum Rehabilitacji w Elblągu, placówka ma już na ten rok wyczerpany limit przyjęć.

- Brakuje środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszystkie kontrakty na zabiegi rehabilitacyjne są wyczerpane - mówi nam Bożejewicz. Dodaje, że zabiegi rehabilitacyjne są już w Centrum zaplanowane na cały rok, pacjentów zarejestrowano na wszystkie możliwe terminy do grudnia włącznie.

Ze wznowieniem zapisów elbląska placówka czeka na ogłoszenie konkursu i negocjacje z NFZ dotyczące kształtu kontraktu na przyszły rok.

- Dopiero wówczas będzie możliwe podjęcie decyzji o wznowieniu zapisów - informuje Justyna Bożejewicz. Według niej decyzja o wznowieniu zapisów mogłaby zostać podjęta jeszcze przed końcem roku, gdy tylko Centrum uda się podpisać kontrakt z NFZ.

Jednocześnie Centrum Rehabilitacji w Elblągu nie udziela świadczeń odpłatnie. Jak tłumaczy Bożejewicz są to procedury zakontraktowane w NFZ i gwarantowane przez państwo, nie mogą być sprzedawane komercyjnie.

- Odpłatnie udzielamy świadczeń tylko wówczas, gdy pacjent nie ma ubezpieczenia lub na podostawie umów z zakładami pracy, czy innymi podmiotami - wyjaśnia Justyna Bożejewicz.

Według Dziennika Elbląskiego w podobnej sytuacji jest większość publicznych placówek rehabilitacyjnych. Od około dwóch miesięcy zapisów na rehabiltację nie prowadzi ani Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży, ani Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum