Elbląg: dyrektor szpitala miejskiego zwolniona dyscyplinarnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2012 11:57

Prezydent Elbląga dyscyplinarnie zwolnił z pracy dyrektor szpitala miejskiego i zapowiedział, że zwróci się do CBA o sprawdzenie, "czy w trakcie prowadzonych w szpitalu konkursów nie doszło do korupcji".

Elbląg: dyrektor szpitala miejskiego zwolniona dyscyplinarnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała Anna Kleina, rzecznik prasowa elbląskiego urzędu miasta, przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia z pracy dyrektorki Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu było "działanie na szkodę szpitala".

Rzecznik przyznała, że na nieprawidłowości w pracy dyrektorki placówki wskazały prowadzone w tej jednostce od kilku miesięcy kontrole. Zdaniem kontrolerów m.in. zawierano niekorzystne dla szpitala kontrakty z lekarzami.

- Już w kwietniu władze miasta skierowały do prokuratury wniosek w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Obecnie Prokuratura Rejonowa w Działdowie prowadzi w tej sprawie śledztwo - przyznała Kleina.

Rzeczniczka elbląskiego magistratu dodała, że kolejne wykryte nieprawidłowości sprawiły, że władze Elbląga zdecydowały się na dyscyplinarne zwolnienie dyrektorki szpitala.

- Chodzi tu przede wszystkim o złamanie regulaminu pracy komisji konkursowych, który sama wprowadziła. Wbrew temu regulaminowi dyrektor zasiadała i aktywnie uczestniczyła w posiedzeniach komisji konkursów na świadczenie usług zdrowotnych. Jednocześnie to ona rozpatrywała odwołania od decyzji tychże komisji, co kłóci się samo ze sobą. Będąc instancją odwoławczą, zatwierdzała decyzje podjęte niezgodnie z prawem - poinformowała Kleina.

Rzecznik dodała, że konkursy w szpitalu miejskim w Elblągu odbywały się poza kontrolą związków zawodowych. Tak było też w ostatnim konkursie na koordynatora jednego z oddziałów.

- Negocjowano tylko z jednym oferentem, najczęściej typowanym przez panią dyrektor. Choć wpłynęły dwie oferty, to na skutek nacisków dyrektor szpitala wybrano ofertę o około 60 proc. droższą. Dopiero po złożeniu przez drugiego oferenta, którego ofertę odrzucono, odwołania i po interwencji władz miasta, konkurs unieważniono - poinformowała Kleina.

Dodała też, że kolejny konkurs "ogłoszono bardzo szybko i jeszcze szybciej rozstrzygnięto".

- Z powodu tego pośpiechu ofertę zdążył złożyć tylko jeden kandydat. Ten sam, który w pierwszym podejściu zwyciężył z niekorzystną dla szpitala propozycją - wyjaśniła Kleina.

Rzecznik urzędu miasta w Elblągu dodała, że niezależnie od nieprawidłowości w przeprowadzaniu konkursów stwierdzono także, że w umowach zawieranych od 2010 r. z koordynatorem jednego z oddziałów zagwarantowano mu dodatkowe 13 tys. zł.

- Nie wiadomo, dlaczego je otrzymywał i jak nimi dysponował. Dlatego też władze miasta skierują wniosek do CBA o dokładne zbadanie tej sprawy - poinformowała Kleina.

Lech Sienkiewicz, prokurator rejonowy w Działdowie powiedział, że śledztwo formalnie zostało wszczęte w czerwcu. Prokuratura zabezpieczyła dokumenty, przesłuchuje świadków. Dodał, że najwcześniej po trzech miesiącach śledczy będą wyciągać w tej sprawie pierwsze wnioski.

Zwolniona dyrektorka kierowała szpitalem miejskim w Elblągu od stycznia 2008 r. Przejmowała szpital bez długów. Ponieważ za czasów jej kierownictwa szpital regularnie popadał w długi, władze Elbląga zdecydowały, że zostanie on przekształcony w spółkę - proces ten właśnie się odbywa. Obecnie dług elbląskiego szpitala tylko za ostatnie półrocze wynosi ponad 1 mln 764 tys. zł.

Rzecznik Kleina poinformowała, że elbląską lecznicą będzie teraz kierować Ewa Pietryka, pracownik departamentu społecznego urzędu miasta. Ona też ma zakończyć procedurę przekształcania szpitala w spółkę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze