×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekspert: współpłacenie pacjentów nie skróci kolejek do specjalistów

Autor: cakj.pl/Rynek Zdrowia17 listopada 2015 09:58

Cyklicznie powraca pomysł, by problem kolejek rozwiązać wprowadzając współpłacenie pacjentów za tego rodzaju świadczenia zdrowotne. - To nie jest dobry pomysł - uważa Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Ekspert: współpłacenie pacjentów nie skróci kolejek do specjalistów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak twierdzi ekspert wydaje się wątpliwe, by problem kolejek do specjalistów w Polsce generowała nadmierna konsumpcja. 

- Z danych GUS wynika, że w ostatnim kwartale 2013 r. co piąta objęta badaniem osoba była u lekarza specjalisty, z czego aż 40,2 proc. zapłaciło za wizytę z własnych środków. Jeżeli taki odsetek chorych decyduje się ponieść 100 proc. kosztów porad specjalistycznych, trudno mówić o rozbuchanym popycie na darmowe porady - stwierdza Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Studiów Interdyscyplinarnych nad Chorobami Rzadkimi w Uczelni Łazarskiego.

Jak zauważa, z wielu badań wynika, że współpłacenie jest mechanizmem ryzykownym społecznie.

- Doświadczenia krajów - w których współpłacenie funkcjonuje od wielu lat - wskazują, że obniżenie popytu dotyczy bowiem zarówno świadczeń zbędnych, jak i niezbędnych, co może znacząco odbijać się na stanie zdrowia populacji, gdyż ogranicza korzystanie z usług zdrowotnych z inicjatywy własnej pacjenta. Uderza więc w profilaktykę, co musi prowadzić do wzrostu wydatków w dalszej perspektywie, szczególnie przy obecnych trendach demograficznych - mówi ekspert.

Obszarem, w którym w Polsce obowiązuje współpłacenie, są leki na receptę. Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, w których poziom współpłacenia jest jednym z najwyższych. Z badań przeprowadzonych przez Naczelną Izbę Aptekarską wynika, że z realizacji recepty rezygnuje co trzeci pacjent.

- Polski system ochrony zdrowia nie zlikwiduje kolejek dodatkowo obciążając pacjentów. Należy się raczej przyjrzeć strukturze wydatków  NFZ, w szczególności niedofinansowaniu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i polityce kontraktowania świadczeń - dodaje ekspert.

Więcej: www.cakj.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze