×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekspert: w 2018 r. planowany 15-proc. wzrost środków na szpitale

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP/Rynek Zdrowia28 listopada 2017 20:29

W 2018 r. planowany jest 15 proc. wzrost wydatków na szpitale, jednak trudno obecnie wyrokować, jaka będzie ich sytuacja finansowa - ocenił we wtorek dyrektor ds. rozwoju Magellan S.A. Zbigniew Wiatr, omawiając raport "Sytuacja finansowa szpitali publicznych w Polsce".

Ekspert: w 2018 r. planowany 15-proc. wzrost środków na szpitale
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dane z raportu dotyczyły roku 2016 i - jak przyznał Wiatr - "z punktu widzenia bieżącej rzeczywistości to prehistoria", ponieważ bardzo dużo się wydarzyło "w sferze politycznej i społecznej; w obszarze służby zdrowia każdy tydzień przynosi coś nowego" - ocenił.

Z raportu wynika, że w 2016 r. 60 proc. szpitali osiągnęło dodatni wynik finansowy netto; ok. 40 proc. szpitali wykazało straty. Taka sytuacja utrzymuje się na zbliżonym poziomie od 2012 r. Raport informuje też, że trzy czwarte szpitali ponosi straty, wykonując procedury zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Koszty związane z oferowaniem procedur są wyższe niż to, co szpitale otrzymują z NFZ. Później ta sytuacja się trochę poprawia, bo są wypłacane nadwykonania, rozliczane są różnego rodzaju dotacje. W efekcie widać, że wiele szpitali poprawia wynik finansowy - wyjaśnił Wiatr.

Jego zdaniem, szpitale poprawiły swoją płynność dzięki zapłacie przez NFZ za nadwykonania oraz z powodu pozyskiwania na własną rękę środków z rynku finansowego.

- W przyszłym roku planowany jest 15-procentowy wzrost wydatków na szpitale. To był rekordowy rok, jeśli chodzi o środki na te cele w ostatnim niemalże dwudziestoleciu - powiedział Wiatr. Zaznaczył, że jest to związane z dwoma zjawiskami: przesunięciem kontraktów na część opieki specjalistycznej z ambulatoriów do szpitali oraz dobrą sytuacją makroekonomiczną - spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń powodują bowiem więcej wpływów do NFZ ze składek zdrowotnych.

Ekspert podkreślał, że będą rosnąć wydatki szpitali na wynagrodzenia, które - jak przypomniał - stanowią "między 50 a 60 proc. wszystkich kosztów" tego typu placówek. Personel chce bowiem zarabiać coraz lepiej, a ponadto została podwyższona minimalna stawka płac. To zaś może oznaczać konieczność podwyżek dla osób zatrudnionych przy sprzątaniu i w ochronie.

- Ocenia się, że inflacja medyczna, która jest kategorią teoretyczną i trudno ją policzyć (...) będzie wyższa niż inflacja ogólna w gospodarce. Trudno wyrokować, jaka sytuacja finansowa szpitali pojawi się w 2018 r. - powiedział. - Wydaje się, że rok 2017 będzie jednym z lepszych (...), choć jest to czas niepewności. Rok 2018 pokaże, jakie będą skutki wprowadzanych obecnie reform - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze