Ekspert: operacja zaćmy w Czechach - taniej; czy pacjenci transgraniczni zechcą dopłacać?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2013 18:58

Dyrektywa transgraniczna, która zacznie obowiązywać 25 października, to szansa dla pacjentów, aby nie czekali w kolejce do świadczeń w Polsce - przekonuje założyciel Fundacji Watch Health Care Krzysztof Łanda.

Ekspert: operacja zaćmy w Czechach - taniej; czy pacjenci transgraniczni zechcą dopłacać?
Według MZ i NFZ, potrzebna jest najpierw ustawa.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej do 25 października 2013 r. powinny dostosować przepisy krajowe do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej. Nowe prawo UE umożliwia pacjentom korzystanie ze świadczeń medycznych w innym kraju wspólnoty i otrzymanie zwrotu kosztów leczenia w ich kraju. Rząd pod koniec września przyjął założenia do projektu ustawy wdrażającej dyrektywę. Obecnie projekt ustawy trafił do uzgodnień zewnętrznych.

- NFZ już od 25 października będzie miał obowiązek zwrócenia kosztów zabiegu np. usunięcia zaćmy wykonanego za granicą, do wysokości wyceny w Polsce - przekonywał Łanda w czwartek (17 października) na konferencji prasowej w Warszawie.

Według niego "pacjenci nie powinni ponosić konsekwencji tego, że ministerstwo zdrowia nie zdążyło przygotować odpowiedniej ustawy wdrażającej dyrektywę i już od 25 października mogą korzystać z zapisów dyrektywy".

Łanda wyjaśnił, że pacjent będzie musiał najpierw ponieść koszt zabiegu, a następnie zwrócić się o zwrot do NFZ lub MZ. Dodał, że "prawdopodobnie taki pacjent otrzyma odmowę, więc będzie musiał wystąpić na drogę sądową".

Podał przykład zabiegu usunięcia zaćmy. Jak mówił, w Polsce średni czas oczekiwania pacjenta na taki zabieg w ramach refundacji NFZ to 2,5 roku: - Pacjent z Polski po wejściu w życie dyrektywy może wyjechać na taki zabieg do prywatnej kliniki np. do Czech, gdzie zapłaci ok. 1,6 tys. zł, a następnie powinien wystąpić o zwrot kosztu do NFZ.

Jego zdaniem to rozwiązanie korzystne także dla NFZ, ponieważ w Polsce fundusz płaci świadczeniodawcom za ten zabieg ok. 2,8 tys. zł, a za zabieg w Czechach zwróci tylko 1,6 tys. zł.

Jak podkreślił Łanda, NFZ w przypadku zabiegów usuwania zaćmy mógłby skrócić kolejki, gdyby większość procedur odbyła się w trybie jednodniowym, a nie trzydniowej hospitalizacji. Ponadto według Łandy jest to procedura zbyt wysoko wyceniona: - Gdyby NFZ urealnił wycenę i obniżył kwotę refundacji, to w ramach tej samej puli pieniędzy można by rocznie przeprowadzać większą liczbę operacji usunięcia zaćmy - przekonywał.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk poinformował PAP, że 4 października projekt ustawy wdrażającej dyrektywę transgraniczną trafił do uzgodnień zewnętrznych, a przepisy powinny wejść w życie na przełomie 2013 r. i 2014 r. Zaznaczył, że ustawa będzie "podstawą składania i rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej".

Także prezes NFZ Agnieszka Pachciarz wielokrotnie wyrażała opinię, że to ustawa będzie podstawą do uzyskania zwrotu kosztów leczenia za granicą.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum