Ekspert o pandemii: system działa już na kredyt

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 11:44

- Cały system ochrony zdrowia funkcjonuje na kredyt tych ludzi, którym nie jesteśmy w stanie zapewnić normalnego leczenia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, wszelkiego rodzaju chorób przewlekłych - mówił w TVN 24 dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ekspert o pandemii: system działa już na kredyt

Ekspert podkreślał, że system ochrony zdrowia funkcjonował bez jakichkolwiek rezerw do tej pory. Skonfrontowany z tak ogromnym kryzysem, jakim jest koronawirus, po prostu nie daje rady.

Dr Konstanty Szułdrzyński zwrócił uwagę, że już nie czas żeby mówić, co trzeba było zrobić. Teraz już na takie dyskusje jest za późno. 

Wyliczył też, co na pewno trzeba zrobić: rozbudowywać punkty testowania i zwiększyć liczbę testów, uruchomić szpitale tymczasowych - w tych miejscach, w których liczba przypadków jest największa.

Zdaniem dr. Szułdrzyńskiego szpitalom potrzebne jest wiarygodne zapewnienie rządu, że szpitale otrzymają finansowanie za wszystkie świadczenia, które są udzielane w trakcie pandemii.

Podkreślił: - Uderzając w tony nieco bardziej filozoficzne, my po prostu uwierzyliśmy, że jesteśmy panami świata i panami przyrody, no nie jesteśmy. Zabrakło nam pokory - mówił o dramatycznej dla całego świata pandemii.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum