Ekspert: jak szpitale mogą przygotować się do nowych przepisów finansowych

Autor: MN/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 16:18

1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy, które obejmują utworzenie tzw. białej listy podatników VAT. Również od tego dnia blisko 7,5 tysiąca placówek medycznych w Polsce będzie musiało wprowadzić nowy standard rachunku kosztów, który dla wielu z nich może okazać się sporym wyzwaniem.

Ekspert: jak szpitale mogą przygotować się do nowych przepisów finansowych
Damian Skrabaka, kierownik w Dziale Rozwiązań dla Świadczeniodawców w Pionie Opieki Zdrowotnej, Asseco Poland

O tym, w jaki sposób szpitale mogą sprawnie dostosować się do nadchodzących zmian i spełnić wymogi regulatora mówi Damian Skrabaka, kierownik w Dziale Rozwiązań dla Świadczeniodawców w Pionie Opieki Zdrowotnej, Asseco Poland.

- Biała lista podatników VAT i nowy rachunek kosztów - to kolejne po split payment zmiany przepisów, przed jakimi stoją placówki medyczne. Czego dotyczą?
Damian Skrabaka: - Najbliższe zmiany, przed jakimi stoją placówki medyczne wchodzą w życie już 1 stycznia 2020 roku. Pierwsza z nich - czyli wprowadzona przez Ministerstwo Finansów tzw. biała lista podatników - dotyczy działań w tym samym obszarze, co split payment, a mianowicie ma służyć przeciwdziałaniu wyłudzeniom podatku VAT.

Oprócz informacji dotyczących zarejestrowania, wyrejestrowania oraz statusu podatnika VAT, ma ona także zawierać numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Oznacza to, że od nowego roku każdy szpital musi dokonać płatności na zweryfikowane w tym wykazie konto kontrahenta, a każda wpłata na rachunek inny niż wskazany na białej liście będzie sankcjonowana.

Drugą i bardzo istotną z punktu widzenia funkcjonowania placówek medycznych zmianą jest wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia nowych zasad rozliczania kosztów. Złożoność zagadnienia i potrzeba doprecyzowania niektórych zapisów spowodowały, że resort prowadzi jeszcze prace nad rozporządzeniem zmieniającym. Obecnie jest ono na etapie konsultacji i nie jest jeszcze znany termin jego publikacji. Powoduje to, że szpitale do końca nie wiedzą, jakie tak naprawdę obowiązki nakłada na nie nowa ustawa.

Wiadomo już natomiast jakie będą główne obszary zmian i że na pewno wpłyną one na większość podmiotów związanych z sektorem zdrowia.

- Co te zmiany oznaczają dla jednostek medycznych?
- O ile wprowadzenie split payment i białej listy podatników nie jest bardzo problematyczne dla szpitali, o tyle nowy rachunek kosztów może okazać się dla nich dużym wyzwaniem. Głównie dlatego, że procedowane aktualnie rozporządzenie wprowadza ujednolicony plan kont oraz zmiany w kodach ośrodków kosztowych. Określa też nowe zasady dotyczące prowadzenia apteczek w układzie bilansowym oraz rozliczeń - zarówno międzyoddziałowych, jak i tych realizowanych pomiędzy personelem, blokiem operacyjnym oraz oddziałami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum