Eksperckie recepty na uzdrowienie systemu

Autor: Rzeczpospolita, LJ/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 13:38

Podwyżka składki zdrowotnej i poprawa efektywności w wydawaniu pieniędzy - to według ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego recepta na uzdrowienie systemu opieki zdrowotnej.

Nie da się poprawić sytuacji w ochronie zdrowia bez większych nakładów.

– Ochrona zdrowia musi być dofinansowana. Wydajemy najmniej na leczenie w całej Europie. Nie da się poprawić sytuacji zdrowotnej bez większych nakładów – uważa dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, współautor raportu „Zdrowie Polaków 2009”.

Około miliarda złotych mogą przynieść systemowi dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Tylko, że właściciele takich polis nie korzystają z ulgi w PIT, a obecna oferta rynkowa i jej ceny nie budzą masowego zainteresowania Polaków. Dodatkowe ubezpieczenia wykupiło ok. 300 – 350 tys. osób, ale w zdecydowanej większości dotyczą one tylko opieki lekarza rodzinnego i specjalisty. Nie przekłada się to więc na skrócenie kolejek do zabiegów w szpitalach.

Kolejną niezbędnym krokiem jest - według eksperta z NIZP – wprowadzenie rejestru usług medycznych z indywidualnym informatycznym kontem każdego ubezpieczonego. Zapewni to bardziej efektywne leczenie i pozwoli uniknąć nadużyć i eskalacji kosztów w przyszłości.

Trzeba też rozważyć dopłaty pacjentów do leczenia. Współpłacenie pacjentów nie przeszkadza w realizacji idei równości i sprawiedliwości społecznej, przy ustaleniu optymalnego poziomu i zakresu tego udziału udziału własnego.

– Ten optymalny poziom powinien być ustalony tak, aby ograniczyć zjawisko moralnego hazardu i przyczynić się do świadomości i jakości wykorzystania zasobów sektora opieki zdrowotnej. Trzeba pamiętać, że osoby, które nie mają wystarczających środków finansowych, powinny być zwolnione z tych opłat – twierdzi Katarzyna Kolasa, farmakoekonomista i autorka pracy doktorskiej na temat zasad równości i sprawiedliwości społecznej w aspekcie finansowania służby zdrowia w Polsce i Szwecji.

Nie można natomiast jej zdaniem traktować odpłatności pacjentów jako dodatkowego źródła finansowania systemu. Chodzi o to, by nie ograniczać dostępu do świadczeń i nie powodować, by pacjent rezygnował z pomocy medycznej, z uwagi na istnienie odpłatności.

Celem wprowadzenia odpłatności powinno być przede wszystkim ukierunkowanie popytu na świadczenia najbardziej efektywne, najbardziej opłacalne z punktu widzenia systemu i najbardziej korzystne z punktu widzenia pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum