Eksperci: wydatki na reumatologię wymagają racjonalizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 19:07

Na leczenie osób z chorobami reumatycznymi wydaje się w Polsce 10 razy mniej niż wynoszą społeczne koszty tych schorzeń, w tym renty i absencje w pracy. Konieczna jest racjonalizacja wydatków i przesunięcie środków na opiekę ambulatoryjną - uważają eksperci.

Eksperci: wydatki na reumatologię wymagają racjonalizacji

Z raportu "Stan opieki reumatologicznej w Polsce" wynika, że wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych związane z chorobami reumatycznymi wyniosły w 2009 roku ponad 4,5 mld zł, z czego ponad 3 mld zł stanowiły renty przyznane z tytułu niezdolności do pracy.

Z powodu chorób reumatycznych przyznano najwięcej świadczeń rehabilitacyjnych, tj. 25 proc. Schorzenia reumatyczne uplasowały się na czwartym miejscu wśród przyczyn absencji w pracy. Jednocześnie, na finansowanie leczenia osób z tymi chorobami - w tym leczenia szpitalnego, terapii biologicznych oraz wizyt w poradni reumatologicznej - NFZ wydał niecałe 400 mln zł, czyli 10 razy mniej niż koszty społeczne.

- To śmieszna kwota - skomentował prof. Witold Tłustochowicz, krajowy konsultant ds. reumatologii. Jak zaznaczył, wprawdzie pacjentów z chorobami reumatologicznymi nie można wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest uzyskanie remisji, tj. wycofania choroby.

Do działań mających zracjonalizować wydatki lekarze i ekonomiści zaliczyli m.in. stworzenie Krajowego Elektronicznego Rejestru Pacjentów z Chorobami Reumatologicznymi, który m.in. pozwoliłby monitorować wpływ terapii, rehabilitacji oraz lecznictwa uzdrowiskowego na orzekanie o niepełnosprawności pacjentów i absencję w pracy.

Istotne jest też usprawnienie diagnostyki chorób zapalnych stawów, bo wczesne rozpoczęcie leczenia daje najlepsze efekty terapeutyczne i obniża koszty pośrednie.

- Tu istnieją bardzo duże bariery na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, bo na przykład aż w 43 powiatach brak poradni reumatologicznej, a pacjenci nie mogą skonsultować się z lekarzem specjalistą - powiedział dr Jerzy Gryglewicz. Ponadto czas oczekiwania na hospitalizację i pełną diagnostykę jest w niektórych oddziałach tak długi, że choroba zapalna wcześnie wykryta staje się zaawansowaną.

Zdaniem prof. Tłustochowicza, alokacja nakładów z drogiego lecznictwa szpitalnego na tańszą opiekę ambulatoryjną poprawiłaby efektywność leczenia, bez dodatkowych obciążeń finansowych. - Reumatologia jest dziedziną ambulatoryjną - podkreślił specjalista. Obecnie, wycena punktowa dla przychodni reumatologicznych jest bardzo niska, więc prowadzenie ich jest nieopłacalne.

Według raportu, obszarem o najmniejszej efektywności jeśli chodzi o wydatkowanie środków publicznych jest leczenie uzdrowiskowe. - Dlatego uważamy, że bardziej racjonalne jest przerzucenie środków na rehabilitację w miejscu zamieszkania pacjenta niż finansowanie pobytu i wyżywienia w uzdrowisku - podsumował dr Gryglewicz.

 Poniżej treść obszernego streszczenia raportu "Stan opieki reumatologicznej w Polsce" przygotowanego przez zespół ekspertów z Uczelni Łazarskiego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum