Eksperci: większa składka nie pomoże - potrzeba reform

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 12:37

Decentralizacja NFZ, pełna informatyzacja systemu ochrony zdrowia i dodatkowe ubezpieczenia, to klucz do poprawy sytuacji ochrony zdrowia w Polsce.

W którą stronę pójdziesz ochrono zdrowia?

Nie można już dłużej zwlekać z reformą systemu ochrony zdrowia, który działa dziś jak studnia bez dna – ostrzega Rada Monitorująca Dziennika Gazety Prawnej. W siedem lat budżet NFZ wzrósł z blisko 22 mld zł do ponad 54 mld zł, ale jakość leczenia się nie poprawiła.

Zdaniem Rady podnoszenie składek i wpompowywanie dodatkowych pieniędzy do sytemu nie uzdrowi sytuacji. Trzeba zmienić sposób zarządzania szpitalami i wprowadzić pełną informatyzację, która pomoże w kontroli kosztów.

Jak podaje dziennik, w Polsce publiczne wydatki na zdrowie to 4,2–4,3 proc. PKB. W UE średnia to 8–9 proc. Aby ten poziom osiągnąć, musi wzrosnąć składka zdrowotna. Ale to wciąż za mało, aby usprawnić jego działanie. Może się bowiem okazać, że dodatkowe pieniądze zostaną zmarnowane i nic się nie poprawi. Najpierw konieczne jest więc uporządkowanie sytuacji publicznych szpitali, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli czy konkurencji o pieniądze pacjenta.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum