Eksperci ostrzegają przed podwyżkami VAT na wyroby medyczne

Autor: businessinsider.com.pl/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2018 09:14

Specjaliści Crido Taxand piszą w raporcie, że na zmianę czekają propozycje podniesienia podatku ws. towarów związanych z ochroną zdrowia czy też napojów z dodatkiem soku. Chodzi o tzw. matrycę VAT, czyli propozycje zmian w opodatkowaniu wyrobów medycznych.

Fot. Archiwum

"Aktualnie ustawa o VAT przewiduje możliwość stosowania 8 proc. stawki VAT dla wyrobów medycznych (w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych) oraz szeregu wyrobów związanych z ochroną zdrowia - niezależnie od ich kwalifikacji jako wyrób medyczny" - zauważają w raporcie o nowej matrycy VAT analitycy z Crido Taxand.

Lista takich produktów jest bardzo pokaźna - obejmuje m.in. części oraz akcesoria protez i przyrządów ortopedycznych, strzykawki, wózki inwalidzkie, maszyny poligraficzne do pisma Braille'a czy stymulatory serca, aparaty słuchowe itd.

Przedstawiony projekt nowelizacji wprowadza możliwość stosowania 8-proc. stawki VAT wyłącznie do produktów stanowiących wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Oznacza to, że niektóre towary korzystające dotychczas z preferencji stawkowych, mogą zostać opodatkowane 23-proc. stawką VAT - z uwagi na brak spełnienia ustawowej definicji wyrobu medycznego - argumentują Jakub Jaros i Marlena Rynio, eksperci podatkowi Crido.

Ich zdaniem kwestia towarów związanych z ochroną zdrowia budzi na tyle dużo kontrowersji, że z pewnością stanie się przedmiotem zaawansowanych dyskusji w toku zapowiedzianych konsultacji publicznych. Branża medyczna powinna wziąć w nich aktywny udział.

Czytaj: www.businessinsider.com.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum