Eksperci: dopiero wiosną dowiemy się, czy pacjenci wystąpią masowo o odszkodowania

Autor: RR, polskatimes.pl/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 12:26

Czy komisje do spraw zdarzeń medycznych przy wojewodach zostaną zalane wnioskami pacjentów o odszkodowanie, czy też będzie wprost przeciwnie? - nikt nie jest w stanie odpowiedzieć teraz na to pytanie. Wyliczenia firm ubezpieczających szpitale opierają się na starych danych i nie uwzględniają nowej sytuacji prawnej.

PZU kalkuluje ryzyko i winduje stawki ubezpieczenia dla szpitali opierając się - chcąc nie chcąc - na informacjach z minionych lat. Ale teraz sytuacja prawna jest inna. Poszkodowany pacjent ma przed sobą nie tylko długą i zawiłą ścieżkę sądową, ale również krótką i prostą - przed komisją orzekającą o zdarzeniach medycznych. Którą wybierze?

Na razie można jedynie mówić o zainteresowaniu pacjentów tymi sprawami. Dodajmy, że wybranej grupy pacjentów - tych, którzy uważają się za poszkodowanych w zdarzeniach mających miejsce przed styczniem 2012 roku. Urzędnicy z nowej komisji wojewody dolnośląskiego dostają od nich po kilkanaście pytań dziennie.

- Na razie o komisję pytają pacjenci, którzy czują się poszkodowani przez lekarzy czy pielęgniarki, ale przed 1 stycznia 2012 roku - wyjaśnia w Gazecie Wrocławskiej prof. Andrzej Gładysz, jeden z 16 ekspertów, którzy zasiadają w komisji.

Uważa, że wnioski zaczną spływać na przełomie lutego i marca. Wtedy poznamy więc odpowiedź na temat skali skarg.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum