×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci FPP w kontrze do ministra. "Nakłady na ochronę zdrowia w stosunku do PKB maleją"

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2023 13:00

- Nakłady na ochronę zdrowia podwoiły się od 2015 r., ale tylko w ujęciu nominalnym - zwraca uwagę Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich komentując dane przedstawione przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Eksperci FPP w kontrze do ministra. "Nakłady na ochronę zdrowia w stosunku do PKB maleją"
Fot.Shutterstock
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich na bieżąco komentowała w mediach społecznościowych dane i informacje przekazywane podczas dzisiejszej konferencji Adama Niedzielskiego
  • Eksperci przedstawili na gorąco własną ocenę danych dotyczących zwiększenia finansowania ochrony zdrowia, które przekazał minister zdrowia
  • Wcześniej przypomnieli, że wydatki na zdrowie w 2023, jeśli sugerować się zapisami ustawy o finansowaniu zdrowia, dają w relacji do PKB 6,65 proc., ale z ich wyliczeń wynika, że realnie to 5,07 proc. PKB.
  • Łukasz Kozłowski zauważył, że dodatkowe wydatki zostaną sfinansowane poprzez wzrost wartości składek ściąganych na Narodowego Funduszu Zdrowia oraz uruchomienie funduszu zapasowego NFZ
  • Do systemu ochrony zdrowia nie trafiły żadne nowe środki, np. w formie dotacji budżetowej 

Ile naprawdę wydajemy na zdrowie?

Minister Adam Niedzielski podał, że w 2023 r. wydamy na zdrowie ponad 160 mld zł. - Zgodnie z naszymi szacunkami będzie to nawet wyższa kwota - 174,9 mld zł - komentował w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zwrócił jednak uwagę, że informacje o coraz większych pieniądzach wydawanych na zdrowie należy umiejętnie odczytywać. Istotna jest bowiem nie nominalna kwota wydatków, ale realna, uwzględniająca m.in. wzrost cen.

- Zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji kwoty nominalne będą szybko rosnąć, dlatego większe znaczenie ma wzrost realny i relacja do PKB - wyjaśniał.

Jak pisaliśmy wczoraj, Komitet ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich przedstawił Monitor Finansowania Ochrony Zdrowia. To analiza rzeczywistych wydatków na zdrowie oparta - jak przekazał w komentarzu do niej Łukasz Kozłowski - o zebrane w całość informacji, które są publicznie dostępne i których źródłem są dokumenty administracji rządowej.

Autorzy raportu przypomnieli, że wydatki na zdrowie w 2023, jeśli sugerować się zapisami ustawy o finansowaniu zdrowia, dają w relacji do PKB 6,65 proc. I tak przedstawia je Ministerstwo Zdrowia. A to formalnie oznacza sukces, gdyż według planu opartego o ustawę w tym roku po raz pierwszy w historii kraju wydatki publiczne na zdrowie miały wynieść 6 proc. PKB.

Eksperci FPP wskazują jednak, iż realnie jest to tylko 5,07 proc. PKB. Te różnice w rachunkach i ocenach wynikają stąd, że do wyliczeń ministerialnych, zgodnie z zapisami ustawy, przyjmowana jest wartość PKB sprzed dwóch lat. Reprezentanci Federacji przyjmują do wyliczeń PKB z tego samego roku, którego dotyczą wydatki.

Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia pochodzi z naszych składek

Jak przekazał podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, nakłady na opiekę zdrowotną się od 2015 r. praktycznie podwoiły się. - Nakłady na ochronę zdrowia podwoiły się od 2015 r. tylko w ujęciu nominalnym. Jeśli spojrzymy na poziom wydatków w relacji do PKB, zwiększyły się one z 4,46 proc. do 5,07 proc. Jest wzrost o 14 proc - twierdzi Kozłowski.

Podczas konferencji szef MZ powiedział, że do systemu trafi w tym roku 15 mld zł, w tym 5 mld zł do szpitali powiatowych.

Komentując te informacje Kozłowski zauważył, że te wydatki zostaną sfinansowane poprzez wzrost wartości składek ściąganych na NFZ oraz uruchomienie funduszu zapasowego NFZ.

Państwo nie dołożyło pieniędzy z dotacji budżetowej

- Do systemu nie trafiły żadne nowe środki, np. w formie dotacji budżetowej. Wzrost wpływów ze składki zdrowotnej, który następuje co roku, i uruchomienie funduszu zapasowego NFZ, nie są dodatkowymi źródłami finansowania ochrony zdrowia - stwierdza Kozłowski we wpisie na TT.

Jak dodaje, jeśli nie pojawi się jakaś nadwyżka z 2022 r., do końca tego roku wyczerpią się środki w funduszu zapasowym NFZ. Zatem wtedy potrzebne może okazać się wsparcie wydatków poprzez sięgnięcie do budżetu państwa.

Komentując wypowiedzi ministra Wojciech Wiśniewski odniósł się do stwierdzenia, iż „nigdy wcześniej system nie został tak doceniony”.

- Jak wynika z najnowszej edycji Monitora, nakłady w relacji do PKB w tym roku spadają - podsumował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum