EMC Instytut Medyczny ws. protestu pracowników szpitala w Kwidzynie

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2016 11:57

"Zarząd EMC Instytut Medyczny S.A. z zaskoczeniem przyjął oświadczenie i kroki Związków Zawodowych i Rady Pracowników działających w Spółce Zdrowie, która prowadzi szpital w Kwidzynie" - informuje EMC w swoim oświadczeniu.

Zarząd EMC Instytut Medyczny nie ukrywa, że protest jest dla niego dużym zaskoczeniem Fot. Archiwum


"Według naszej wiedzy władze kwidzyńskiej Spółki prowadzą dialog z przedstawicielami pracowników odnośnie podwyżek płac. Wypłaty podwyżek dla pielęgniarek są realizowane, trwają natomiast rozmowy dotyczące innych grup zawodowych" - czytamy w tej informacji.

EMC nie ukrywa, że duże zaniepokojenie budzi również bardzo krytyczna ocena jego dotychczasowych działań w kwidzyńskim szpitalu, przebiegających zgodnie z warunkami umowy dzierżawy, zawartej w maju 2013 r. 

Przypomina, że w szpitalu prowadzone są w niezmienionym zakresie oddziały szpitalne, w tym Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz poradnie w zakresie opieki specjalistycznej. Od 2013 r. przeprowadzone zostały najpilniejsze remonty m.in. remont oddziałów ortopedycznego, chirurgii i urologii, modernizacja instalacji wody użytkowej.

Dodaje, że sukcesywnie dokonywane są zakupy sprzętu medycznego, w tym nowoczesne aparaty USG, wymieniana jest infrastruktura informatyczna. Łącznie te nakłady wyniosły w latach 2014-2015 ponad 1,2 mln zł.

Czytaj: Protest pracowników szpitala w Kwidzynie: nie chcą prywatyzacji

"W 2015 roku w Szpitalu Zdrowie w Kwidzynie hospitalizowanych było 8.627 osób, czyli o 1.252 pacjentów więcej niż w 2014 roku, gdy hospitalizowano 7.375 osób. (wzrost o 17 proc.). W 2015 roku w kwidzyńskim szpitalu na świat przyszło 718 dzieci, czyli o 6 proc. więcej niż w 2014 roku, gdy urodziło się 676 noworodków. Jest to w dużej mierze zasługa nowo pozyskanej kadry lekarskiej na oddziale położniczo-ginekologicznym oraz neonatologicznym, która podniosła jakość i rozszerzyła zakres oferowanych świadczeń" - wskazuje EMC.

Zaznacza, że "dzięki przeprowadzonym działaniom naprawczym, po wielu latach generowania wielomilionowych strat, sytuacja finansowa kwidzyńskiego szpitala ustabilizowała się. W 2015 roku przychody Spółki Zdrowie wzrosły o 5 proc."

EMC przypomina ponadto,  że "w 2014 roku Spółka Zdrowie zapłaciła 3,4 mln zł kary nałożonej przez Pomorski NFZ w związku z nieprawidłowościami na oddziale kardiologii przed przejęciem zarządzania przez EMC i spłaciła 0,6 mln zł kar finansowych z projektów unijnych, które również wynikały z wcześniejszego zarządzania. Pieniądze na ten cel pochodziły w dużej mierze od EMC Instytut Medyczny."

EMC podkreśla, że "od początku swojej obecności w Kwidzynie wraz z Zarządem Szpitala wypracowuje wieloletni plan inwestycyjny (...) Zakres i terminy rozpoczęcia strategicznych inwestycji uzależnione są jednak również od innych czynników niezależnych od spółki, takich jak inwestycje w programy unijne, tworzenie map potrzeb zdrowotnych w całej Polsce, czy też zatwierdzenie wariantów rozbudowy przez urzędy nadzorujące".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum