EEC 2014: konieczna ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2014 18:26

Jak argumentowali uczestnicy czwartkowej sesji (8 maja) na Europejskim Kongresie Gospodarczym, poświęconej "Mapie zdrowia prywatnego", sektor prywatnej ochrony zdrowia, mimo wielu barier rozwoju, jest postrzegany bardzo pozytywnie przez inwestorów.

Świadczą o tym duże transakcje kapitałowe na rynku, jak chociażby ta związana z wejściem Grupy Lux Med w skład międzynarodowej grupy Bupa, działającej na rynku opieki zdrowotnej, obsługującej 14 mln klientów, zatrudniającej 62 tys. osób, obecnej m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Nowej Zelandii oraz USA.

Prywatny sektor ochrony zdrowia powiększa się z roku na rok niezwykle dynamicznie. Jak mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, dzisiaj na rynku funkcjonuje 130 podmiotów prywatnych i 110 podmiotów sprywatyzowanych. W sumie więc 240 podmiotów nie państwowych - prywatnych lub skomercjalizowanych - świadczy usługi przynajmniej w jednym zakresie dla pacjentów w trybie ostrym.

Konieczne dodatkowe ubezpieczenia
- Rynek prywatnej opieki medycznej jest bardzo dynamiczny i ciągle jeszcze niedojrzały. Jednak w kraju prawie 40-milionowym - bardzo perspektywiczny z punktu widzenia inwestora. Świadczą o tym transakcje kapitałowe. Oczywiście jest tutaj wiele barier - głównie to niedojrzałość regulacji prawnych. Są one poprawiane, zmieniają się albo... w ogóle ich nie ma - mówiła Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med Sp. Z o.o.

W jej opinii z biegiem czasu sektor prywatny ochrony zdrowia będzie coraz silniejszy. Bardzo ważne jest jednak, aby miał dodatkowe źródło finansowania.

- Konieczna jest ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Polaków nie stać na płacenie za wiele usług medycznych z własnej kieszeni. Mimo że stajemy się krajem coraz bogatszym, to regulacje powinny stworzyć możliwość dostępności takich ubezpieczeń dla szerokiej populacji Polaków - dodała prezes Rulkiewicz.

Zdaniem prof. Pawła Buszmana, prezesa zarządu American Heart of Poland, jeszcze kilka lat temu wydawało się, że piętrzące się bariery przed prywatnym sektorem medycznym będą z czasem coraz mniejsze. Jednak w ostatnim okresie nastąpił odwrót od liberalizacji w tym zakresie.

Ważne stabilne prawo
- W przyszłości ograniczeniem dla prywatnych szpitali i usług medycznych będą przede wszystkim nierówności w traktowaniu państwowej i prywatnej opieki zdrowotnej. To co udało się uzyskać prywatnemu sektorowi to przede wszystkim pokazanie innej jakości w opiece zdrowotnej. Konkurencyjność spowodowała, że dzisiaj usługi także w placówkach publicznych zyskały bardzo wiele na jakości - mówił prof. Buszman.

- Pokazaliśmy, że można wykorzystując kapitał prywatny budować równoległą, uzupełniającą strukturę - dostarczającą nowoczesne usługi medyczne, nie wykorzystując do tego celu pieniędzy budżetowych. To bardzo ważne. Z moich wyliczeń wynika, że nasze usługi są dla przeciętnego obywatela o 33 proc. tańsze, niż te same, świadczone przez szpital publiczny - dodał prezes AHP.

Jak wskazywali uczestnicy sesji, aby zagwarantować rozwój prywatnego sektora ochrony zdrowia, istotna jest przede wszystkim stabilność otoczenia prawnego. Czytelne regulacje prawne to możliwość i gwarancja racjonalnego planowania oraz rozwoju działalności.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum