E-zwolnienia: w Trójmieście lekarze mają opory, w Szczecinie wystawiają

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2016 10:40

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Zamiast zwolnienia papierowego lekarz może wystawić zwolnienie w formie elektronicznej, które automatycznie trafi zarówno do ZUS, jak i pracodawcy pacjenta.

Papierowe druki ZUS ZLA odchodzą do przeszłości. Fot.Archiwum

Od początku roku lekarze z Trójmiasta wystawili zaledwie 14 takich zwolnień: 4 w Gdyni i 10 w Gdańsku. Lekarze wciąż oswajają się z tematem przejścia na elektroniczną wymianę dokumentów. Także informatycy w przychodniach muszą zapoznać się ze stworzonymi do obsługi tego systemu aplikacjami.

Do stycznia 2016 r. Oddział ZUS w Gdańsku wydał 7700 lekarzom upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Są ważne bezterminowo do podpisywania dokumentów papierowych, jak i do wystawiania zwolnień w systemie elektronicznym - informuje trojmiasto.pl.

W Szczecinie e-zwolnienia cieszą się natomiast większą popularnością. Tylko w poniedziałek (11 stycznia) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 500 elektronicznych zwolnień lekarskich - informuje nas Karol Jagielski, rzecznik Oddziału ZUS w Szczecinie.

Dodaje, że dotychczas za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, lekarze wystawili ponad 2,2 tys. elektronicznych zwolnień. Pierwsze e-ZLA wpłynęły do Zakładu już 1 stycznia.

Przy wystawianiu zwolnienia lekarz korzysta ze wsparcia systemu informatycznego ZUS, który po wpisaniu numeru Pesel pacjenta podpowie jego dane identyfikacyjne z adresem zamieszkania i NIP-em pracodawcy. Lekarz sam musi wpisać jedynie okres niezdolności do pracy i kod choroby, który można znaleźć w specjalnej wyszukiwarce.

Od 1 stycznia 2018 roku wypisywanie zwolnień papierowych będzie niemożliwe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum