E-recepta i porada pielęgniarska: o tym czy będą szerzej stosowane zdecyduje wycena

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2019 19:55

- Pielęgniarki są gotowe na przyjmowanie nowych kompetencji, ale sam fakt, że dostaniemy odpowiednie narzędzia do opieki nad pacjentem nie oznacza, że będziemy je w pełni wykorzystywać. Odpowiedzialność musi być równoważona odpowiednią wyceną świadczenia - uważa Katarzyna Kowalska, prezes Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.

E-recepta i porada pielęgniarska: o tym czy będą szerzej stosowane zdecyduje wycena
Sesja "Opieka pielęgniarska w Polsce" podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Fot. PTWP

Zdaniem pielęgniarek, nowe kompetencje jakie nadano tej grupie zawodowej, jak możliwość wypisywania recept na niektóre leki, czy zapowiadane wprowadzenie porady pielęgniarskiej dowodzą, że decydenci doceniają rolę pielęgniarek w systemie. Dlaczego jednak pomimo uprawnień do wypisywania recept niewiele pielęgniarek z nich korzysta?

- Mogę ordynować leki, przedłużać recepty, ale ograniczam swoje działania do rodziny. Chcemy pomagać pacjentom w ramach nowych kompetencji, jednak sam fakt, że otrzymujemy narzędzia nie oznacza, że będziemy automatycznie z nich korzystać - mówiła Katarzyna Kowalska, prezes Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, podczas sesji "Opieka pielęgniarska w Polsce" w trakcie IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Wypisywanie recept przez pielęgniarki nie jest wycenione. Niektóre prywatne firmy próbują wyceniać tę pracę. Jak powiedziała prezes Kowalska "jedna z firm" płaci pielęgniarkom za ordynowanie leków i przedłużanie recept 2 złote. - To nie jest płaca równoważąca odpowiedzialność, jaką ponosi pielęgniarka - tłumaczyła, wyjaśniając powody, dla których pielęgniarki nie sięgają po nowe kompetencje.

Jak dodała, pielęgniarki oczekują, że wycena zapowiadanej porady pielęgniarskiej, a więc m.in. badania fizykalnego pacjenta i wypisania recepty, będzie adekwatna do odpowiedzialności.

Dr Dorota Kilańska, kierownik Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podkreśliła, że polskie pielęgniarki chętnie podejmą się szerszego wypisywania recept. Zaznaczyła jednak, że wykonywane świadczenie musi być odpowiednio opłacane. - To nie będzie rozwiązanie drogie, bo opieka pielęgniarska jest tańsza niż lekarska - mówiła.

Przypomniała, że w latach 2010 - 2015  11 krajów albo poszerzyło kompetencje pielęgniarek w zakresie koordynowania, wypisywania recept albo też zupełnie uwolniło te kompetencje. Wypisywanie recept jest narzędziem, które pozwala skrócić pacjentowi ścieżkę do otrzymania świadczenia zdrowotnego.

Zaznaczyła, iż kompetencje pielęgniarek powinny w tym zakresie odpowiadać oczekiwaniom pacjentów, tak, by ułatwić im korzystanie z ochrony zdrowia. - Przydałyby się jeszcze zwolnienia, które pielęgniarki mogłyby wypisywać również w ramach porady pieęgniarskiej, szczególnie w POZ i opiece długoterminowej. Co z tego, że postawimy pacjentowi diagnozę, zaoordynujemy leki, kiedy i tak po zwolnienie musi iść do lekarza - wskazywała Dorota Kilańska.

Powiedziała też, że nowe kompetencje pielęgniarek powinny być wspierane przez programy informatyczne. Tu wzorem może być np. Hiszpania, gdzie system informatyczny podpowiada, jakie leki może wypisać pielęgniarka, ale również alarmuje w sytuacji, gdy jakiegoś leku nie powinna przepisać pacjentowi.

- Poza tym kształcenie w zakresie wypisywania recept nie powinno być jednorazowym wydarzeniem. Wszystkie kraje, które wdrożyły kompetencje wypisywania recept, wprowadziły obowiązek systematycznego aktualizowania wiedzy. Ważne jest zatem, aby nadzorować wykonywanie tych kompetencji, gdyż pojawiają się nowe medykamenty, nowe rozwiązania prawne - podkreślała dr Kilańska.

Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych stwierdziła, że pielęgniarki nie boją się brania odpowiedzialności za wypisywanie recept. - Tylko pielęgniarki już mają dość sytuacji, w których nakładano na nie dodatkowe obowiązki, ale nie gratyfikowano za to finansowo - podsumowała.


Odnosząc się do uwag środowiska pielęgniarek dotyczących wprowadzenia porady pielęgniarskiej Greta Kanownik, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia podała, że akt prawny opisujący poradę pielęgniarską powstał, jest już po konsultacjach wewnętrznych.  - Aktualnie AOTMiT pracuje nad wyceną tej porady. Gdy pojawi się projekt, zostanie przekazany do konsultacji publicznych. Mam nadzieję, że to nastąpi wkrótce - powiedziała dyr. Greta Kanownik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum