Dziura w budżecie NFZ coraz większa

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2009 10:02

NFZ nie ukrywa: jest źle. W pierwszych pięciu miesiącach br. do kasy Funduszu wpłynęło 618 mln zł mniej niż zakłada plan finansowy na ten rok - informuje Rzeczpospolita.

Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zależy przede wszystkim od wysokości pensji ubezpieczonych i liczby bezrobotnych. Im mniej zarabiamy, tym niższe składki płacimy. Za bezrobotnych składkę odprowadza budżet państwa, ale w mniejszej wysokości niż pracujący. Dlatego wzrost bezrobocia to kolejny problem finansowy Funduszu.

NFZ uspokaja i przypomina, że w pierwszej połowie roku środków jest zawsze mniej niż w drugiej. Prawdziwe powody do niepokoju pojawią się wówczas, gdy trend będzie się utrzymywał także w późniejszych miesiącach.

Tymczasem NFZ nie może mieć mniej pieniędzy na leczenie niż miał rok wcześniej. Gdyby do tego doszło, musiałby je pożyczyć. Na razie, jak zapewnia rzecznik NFZ, Edyta Grabowska-Woźniak, nie ma takiej potrzeby. Są przecież 3 miliardy zł nadwyżki z ubiegłego roku. Problem w tym, że środki te muszą wystarczyć na pokrycie niedoborów finansowych płatnika zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym roku.

Znaczące zapasy udało się zgromadzić dzięki tzw. podatkowi Religi. Poprzedni minister zdrowia wprowadził przepisy obciążające firmy ubezpieczeniowe kosztami leczenia potencjalnych ofiar wypadków. PO po dojściu do władzy zlikwidowała te opłaty. A to oznacza, że za rok nadwyżek nie będzie.

W tym roku gorszy spływ składki może oznaczać, że Fundusz nie zapłaci za nadlimity. Jednak ścisłe przestrzeganie kontraktów przez szpitale oznacza wydłużenie się kolejek do świadczeń. Już obecnie niektóre szpitale przekładają je na jesień, by uniknąć nadwykonań i procesów z Funduszem.

Zgodnie z przepisami NFZ nie może nie zapłacić za zabiegi ratujące życie i zdrowie. Ale nie musi płacić za planowe operacje, których kontrakt nie uwzględniał. W ubiegłych latach szpitale walczyły z Funduszem o pieniądze za nadwykonania przed sądem. Często z powodzeniem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum