×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dzisiaj „czarny protest” Porozumienia Zawodów Medycznych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia29 czerwca 2018 09:15

W piątek (29 czerwca) członkowie i członkinie Porozumienia Zawodów Medycznych mają przyjść do pracy w kilkuset szpitalach w całej Polsce w czarnych strojach. Uważają, że minister ich oszukał. Z kolei minister Szumowski twierdzi, że nie zna postulatów PZM.

Dzisiaj „czarny protest” Porozumienia Zawodów Medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kwadrans po godzinie 12.00 przed uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu wyjdzie 350 jego pracowników i pracownic - wszyscy ubrani na czarno. W tym samym czasie w kilkuset szpitalach w całej Polsce członkowie i członkinie Porozumienia Zawodów Medycznych, które zrzesza ich przedstawicieli, przyjdą do pracy w czarnych koszulkach, inni założą czarne opaski. To protest przeciwko, jak mówią przedstawiciele PZM, oszustwu ministerstwa. Na czym ma ono polegać?

PZM stoi na stanowisku, że resort nie zamierza wywiązać się ze złożonych wcześniej obietnic: miało być 6,8 proc. na ochronę zdrowia w ciągu najbliższych trzech lat, jest 4,67 proc. PKB w tym roku, a do 6 proc. resort zamierza dojść dopiero za 7 lat. Miały być krótsze kolejki - są dłuższe. Miała być poprawa warunków pracy i płacy, a jest, jak było. Do tego pacjenci wciąż płacą za fizjoterapię, porady psychologiczne czy badania laboratoryjne.

W odpowiedzi na zarzuty Porozumienia minister Łukasz Szumowski stwierdził w tym tygodniu, że... nie zna postulatów PZM. Jak stwierdził, „z doniesień medialnych” dowiedział się, że przedstawicielom zawodów medycznych chodzi o podniesienie procenta PKB przeznaczanego na ochronę zdrowa w Polsce.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze