Dziś w Senacie informacja Ministerstwa Zdrowia z realizacji podwyżek. "Oczekujemy zwiększenia finansowania"

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia05 września 2022 06:00

- Oczekujemy bardzo konkretnych informacji, jak resort zdrowia chce wybrnąć z błędów, które popełniło w trakcie wdrażania podwyżek i w jaki sposób chce zapobiec upadkowi szpitali - mówi Wojciech Konieczny, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Zdrowia. Dziś w Senacie "informacja ministra zdrowia na temat realizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach".

Dziś w Senacie informacja Ministerstwa Zdrowia z realizacji podwyżek. "Oczekujemy zwiększenia finansowania"
5 września Ministerstwo Zdrowia przedstawi w Senacie informację o realizacji podwyżek PAP/Leszek Szymański
  • W poniedziałek - 5 września - zaplanowano posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, którego jednym z punktów będzie: informacja ministra zdrowia na temat realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Minęły dwa miesiące obowiązywania podwyżek, a wciąż panuje wielki chaos z ich wypłacaniem, spowodowany przekazaniem niewystarczających pieniędzy na realizację ustawy
  • Choć po apelach dyrektorów szpitali - głównie powiatowych - Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył w sierpniu dodatkowe 350 mln zł, do końca miesiąca ponad 140 placówek zgłosiło brak możliwości stuprocentowej realizacji płac
  • Związek Powiatów Polski wraz z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Szpitali Powiatowych złożyli wniosek do NIK o kontrolę rekomendacji AOTMiT i alarmują, że najpóźniej w listopadzie placówki będą miały poważne problemy z płynnością finansową
  • - Jeżeli dziś nie poznamy konkretów, jak rozwiązać te problemy, będzie oznaczać to, że ministerstwo w ogóle nie jest przygotowane do rozmów i nie ma pomysłu na to - mówi wiceprzewodniczący Komisji Wojciech Konieczny, na co dzień dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie

5 września realizacja podwyżek w ochronie zdrowia tematem w Senacie

- Oczekujemy bardzo konkretnych informacji, jak Ministerstwo Zdrowia chce wybrnąć z błędów, które popełniło w trakcie wdrażania podwyżek i w jaki sposób chce zapobiec upadkowi szpitali, głównie powiatowych - mówi Wojciech Konieczny, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Zdrowia.

- Jeżeli takich informacji nie będzie, będzie oznaczać to, że ministerstwo w ogóle nie jest przygotowane do rozmów i nie ma pomysłu na rozwiązanie problemu, który samo stworzyło, co jest bardzo złą prognozą na przyszłość - podkreśla.

A ta przyszłość - przynajmniej na ten moment - rysuje się w czarnych barwach. Choć w sierpniu Narodowy Funduszu Zdrowia przeznaczył dodatkowe 350 mln zł na podwyżki, co było odpowiedzią na sygnały alarmowe płynące od dyrektorów, że pieniędzy jest zbyt mało, ponad 140 szpitali (do końca sierpnia) zgłosiło do Związku Powiatów Polski brak możliwości stuprocentowej realizacji ustawy. 

Jak zapowiadała w ubiegłym tygodniu w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Bernadeta Skóbel, ekspertka ZPP, posiedzenie Komisji "będzie szansą, żeby ponowić pytania, które zadawaliśmy publicznie kierownictwu Ministerstwa Zdrowia".

- Jeśli nic się nie zmieni, najdalej w październiku czy listopadzie szpitale zaczną mieć poważne problemy z płynnością finansową - przestrzegała Skóbel, podkreślając, że pozostał "niewielki zapas czasowy na to, aby wypracować rozwiązanie, które pozwoli uchronić szpitale przed wzrostem zadłużenia".

"Być może zadłużanie szpitali powiatowych było celem Ministerstwa Zdrowia"

Tymi konkretnymi rozwiązaniami żywo zainteresowany jest wiceprzewodniczący Komisji, na co dzień zarządzający Miejskim Szpitalem Zespolonym w Częstochowie.

- Oczekuję informacji o zwiększeniu finansowania na podwyżki, a także pomysłu w jaki sposób ministerstwo zrekompensuje wzrost pozostałych kosztów, które wygenerowała inflacja - przyznaje Konieczny.

- Realizuję ustawę, wypłacam pracownikom pełne pensje, choć miesięcznie na wypłaty brakuje mi około 1,5 mln zł. To oznacza konieczność zadłużania się, ale być może właśnie to było celem Ministerstwa Zdrowia, by zadłużyć placówki powiatowe czy te zatrudniające pracowników na etatach - dodaje.

Szpitale wnioskują do NIK o kontrolę rekomendacji AOTMiT ws. podwyżek

Nie czekając na dzisiejsze wystąpienie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia w Senacie, jeszcze w ubiegłym tygodniu, Związek Powiatów Polskich - wraz z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Szpitali Powiatowych - złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, o kontrolę dotyczącą "procesu przygotowania, zatwierdzania i wdrażania Rekomendacji 5/2022 z dnia 13 lipca 2022 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej".

- Należy zauważyć, że wraz z podwyżką wyceny świadczeń nastąpiła likwidacja tzw. współczynników korygujących, którymi dotychczas przekazywano środki na obligatoryjne dodatki do wynagrodzeń lub podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych - piszą we wniosku przedstawiciele szpitali i samorządów.

- Niedobór środków tylko na zapewnienie ustawowych podwyżek szpitale szacują na kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. W skrajnych przypadkach są to kwoty przekraczające milion złotych - alarmują.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum