×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś protest pielęgniarek w Warszawie. Do Sejmu przywiozą własną ustawę o wynagrodzeniach

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia23 maja 2023 06:00

23 maja w Warszawie przed Sejmem odbędzie się ogólnopolska manifestacja pielęgniarek i położnych. - Protestujemy przeciwko degradacji i dyskryminacji, przez co nie otrzymujemy należnych podwyżek - mówi Dorota Ronek, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki złożą w parlamencie projekt własnej ustawy podnoszącej współczynniki w tabeli płac oraz promujący kwalifikacje.

Dziś protest pielęgniarek w Warszawie. Do Sejmu przywiozą własną ustawę o wynagrodzeniach
23 maja pielęgniarki protestować będą w Warszawie Fot. PAP/Marcin Obara
 • 23 maja Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych organizuje protest w Warszawie. Pielęgniarki demonstrować będą przed Sejmem
 • Sprzeciwiają się "degradacji ze stanowisk i dyskryminacji doświadczenia", przez co nie otrzymują należnych podwyżek wprowadzonych ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
 • OZZPiP przygotował własny projekt ustawy obywatelskiej, który zostanie złożony w parlamencie. Pielęgniarki domagają się przede wszystkim podniesienia współczynników pracy w dwóch grupach oraz promowania kwalifikacje posiadanych

23 maja protest pielęgniarek i położnych w Warszawie

Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Ronek zapowiada, iż 23 maja do Warszawy zjadą się pielęgniarki i położne z całej Polski. Protestować będą przeciwko degradacji i dyskryminacji, przez co nie otrzymują należnych podwyżek.

Pielęgniarki dążą do "zmniejszenia dysproporcji w różnicach zarobków, wzmocnienia ich pozycji w systemie ochrony zdrowia oraz oparcia drabinki wynagradzania na uniwersalnych elementach kwalifikacjach i doświadczeniu".

- Zaprosiliśmy też parlamentarzystów wszystkich klubów. Liczymy, że będzie możliwość porozmawiania o naszych problemach - przyznaje Ronek.

- Mija prawie rok od ówczesnej nowelizacji ustawy, a wciąż nie wszystkie pielęgniarki i położne otrzymały należne im podwyżki. Walczą w sądach, a to nie tak powinno wyglądać. Mówiłyśmy przed wprowadzeniem nowelizacji, że tak to się skończy. Dlatego chcemy naprawić błędy, które popełniono na samym początku - podkreśla.

Pielęgniarki z własną ustawą o wynagrodzeniach

Podczas manifestacji przed Sejmem pielęgniarki złożą w parlamencie obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, pod którym zbierały podpisy od marca.

- Zebrałyśmy już wymagane 100 tys. podpisów, ale wciąż będziemy je zbierać, by pokazać szerokie poparcie dla naszych postulatów - mówi Ronek. 

Ów projekt podnosi współczynniki pracy w dwóch grupach w tabeli płac i promuje kwalifikacje posiadane.

W swoim projekcie ustawy pielęgniarki domagają się:

 • podniesienia współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej (odpowiednio z 1,02 na 1,19 oraz z 0,94 na 1,09),
 • powiązania wynagrodzenia z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przez zmianę zapisu "kwalifikacje wymagane" na "kwalifikacje posiadane",
 • gwarancji przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
 • zaliczenie każdej pielęgniarki i położnej do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych przez nią kwalifikacji.

Przypomnijmy, iż wcześniej pielęgniarki manifestowały na ulicach TarnowaKrakowa (dwukrotnie) oraz Katowic.

- Złe prawo należy zmieniać. Minister zdrowia zapowiedział już, że nowelizacji ustawy nie będzie, dlatego musimy walczyć, musimy protestować, może ktoś w końcu nas usłyszy - tłumaczyła nam jeszcze w kwietniu Krystyna Ptok przewodnicząca OZZPiP, powody organizacji ogólnopolskiego protestu.

Ile zarabiają pielęgniarki i położne? Od 1 lipca 2023 nowe płace

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2022 roku, zgodnie z uchwaloną wówczas nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, pielęgniarki i położne zakwalifikowano do trzech grup w tabeli płac, w zależności od wymaganych kwalifikacji na danym stanowisku. 1 lipca 2023 nastąpi rewaloryzacja tych wynagrodzeń.

Pensje minimalne pielęgniarek i położnych określone w ustawie wynoszą:

 • pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją - 7 304,66 zł brutto - (od 1 lipca 2023: 8186,53 zł brutto),
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 5 775,78 zł brutto (od 1 lipca 2023: 6473,07 zł brutto),
 • pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty - 5 322,78 zł brutto (od 1 lipca 2023: 5965,38 zł brutto).Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze