Dziś obraduje zespół ds. wynagrodzeń Rady Dialogu Społecznego. Tematem przyszłoroczny budżet

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia05 września 2022 07:45

Dziś kolejne posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Będzie kontynuacja dyskusji na temat projektu ustawy budżetowej na 2023 rok. W tle nakłady na ochronę zdrowia i wynagrodzenie minimalne.

Dziś obraduje zespół ds. wynagrodzeń Rady Dialogu Społecznego. Tematem przyszłoroczny budżet
Przyszłoroczny budżet państwa zakłada wydatki na ochronę zdrowia powyżej 6 proc. PKB. Fot. Shutterstock
  • Dziś, 5 września, o godz. 9.00 kontynuowane będzie posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego w sprawie budżetu państwa na 2023 rok
  • Zespół podejmie próbę wypracowania wspólnego stanowiska strony społecznej Zespołu dotyczącego projektu ustawy budżetowej na 2023 rok
  • W budżecie państwa na przyszły rok zabezpieczone zostały niezbędne środki na kontynuację "dotychczasowych, priorytetowych działań, jak również na realizację nowych, m.in.:  wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do ponad 6 proc. PKB"

Zbierze się zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych 

Dziś, 5 września, o godz. 9.00 kontynuowane w formie wideokonferencji będzie posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego w sprawie budżetu państwa na 2023 rok. Zespół podejmie próbę wypracowania wspólnego stanowiska na temat przyszłorocznego budżetu państwa.
"W budżecie państwa na przyszły rok zabezpieczone zostały niezbędne środki środki na kluczowe programy społeczne dotyczące wspierania rodziny; waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. oraz 13. emeryturę,; zwiększenie finansowania potrzeb obronnych Polski z 2,2 proc. PKB do 3 proc. PKB;  jak również na realizację nowych, m.in.: wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do ponad 6 proc. PKB" - czytamy w komunikacie zespołu.

Projekt ustawy budżetowej na 2023 rok oraz projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 był przedmiotem posiedzenia Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, które odbyło się 1 września 2022 r.

Założenia projektu budżetu państwa na 2023 r. zostały przyjęte 30 sierpnia br. Zakładają m.in., że w 2022 r. realny PKB zwiększy się o 4,6 proc., a w 2023 r. tempo jego wzrostu wyniesie 1,7 proc. Przewiduje się, że stopa bezrobocia wyniesie na koniec 2022 r. 5,0 proc., a na koniec 2023 r. 5,4 proc. Zakłada się, że w 2023 r. dochody podatkowe wzrosną o 17,4 proc. w ujęciu nominalnym. 

W projekcie przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie  604,4 mld zł., wydatki zaplanowano w wysokości 669,4 mld zł. a deficyt budżetu ma wynieść nie więcej niż 65 mld zł. Ponadto zabezpieczone zostały niezbędne środki na kontynuację dotychczasowych działań, jak również na realizację nowych, m.in.: środki na kluczowe programy społeczne dotyczące wspierania rodziny; waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. oraz 13. emeryturę,; zwiększenie finansowania potrzeb obronnych Polski z 2,2 proc. PKB do 3 proc. PKB; wzrost nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do ponad 6 proc. PKB; wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc.; wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli na poziomie 7,8 proc. 

Co ważne i dyskusyjne, w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 r. zakłada się zamrożenie świadczeń socjalnych, tj. na poziomie ustawowym obowiązującym dla roku 2020.

1 Września partnerzy społeczni odnosząc się do przedstawionych projektów ustaw zwrócili uwagę m.in. na kwestie dokonania korekty wskaźników w odniesieniu do propozycji wysokości płacy minimalnej na 2023 r., jak również braku weryfikacji wskaźnika wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Poruszyli problem wynagrodzeń nauczycieli jak również środków na ochronę zdrowia.

Dziś o godz. 9.00 posiedzenie będzie kontynuowane.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum