Dziś na konta powinny wpłynąć podwyżki. NFZ: ustawa zobowiązuje do terminowej wypłaty pensji

Autorzy: Paulina Gumowska; Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia10 sierpnia 2022 11:10

Do 10 sierpnia pracownicy ochrony zdrowia mieli otrzymać pensje po nowemu. Mieli, bo w części szpitali, nawet tych, które podpisały aneksy otrzymane z NFZ, podwyżek nie będzie. Co dalej? Pytamy dyrektorów szpitali i stronę samorządową. Sprawę niepodpisanych aneksów komentuje też Bernard Waśko, wiceprezes NFZ.

Dziś na konta powinny wpłynąć podwyżki. NFZ: ustawa zobowiązuje do terminowej wypłaty pensji
10 sierpnia pracownicy ochrony zdrowia powinni otrzymać pierwsze podwyżki Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
 • Maksymalnie do 10 sierpnia pracownicy ochrony zdrowia powinni otrzymać pierwsze podwyżki gwarantowane ustawą o najniższych wynagrodzeniach
 • Według oficjalnych danych, aneksy do umów otrzymanych z NFZ, podpisało ok. 80 proc. szpitali. Jak zachowają się pozostałe szpitale? Pokażą najbliższe dni
 • Wiadomo natomiast już dziś, że sytuacja podwyżkowa nie jest jednorodna i skala problemu jest trudna do oszacowania
 • W części placówek wypłacono podwyżki, w części pensje "wyszły" po staremu, są też przypadki zminimalizowania kosztów poprzez ucinanie dotychczasowych dodatków
 • NFZ zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 350 mln zł dla szpitali. Czy to rozwiąże problem? 

Podwyżki do 10 sierpnia. Kto wypłaci, a kto nie? 

Od kilku tygodni dyrektorzy szpitali alarmują, że pieniędzy na podwyżki dla pracowników nie wystarczy. Odpowiedzią na to jest wzrost ryczałtu dla szpitali o 3 grosze - do 1,62 zł, co zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes NFZ Bernard Waśko.

-  Dodatkowo, aby ten strumień trafił do placówek, gdzie jest największy problem, czyli do szpitali I i II poziomu, zastosujemy współczynniki korygujące zwiększające finansowanie o dodatkowe 2 proc. W sumie dodatkowa kwota wyższego finansowania na drugie półrocze 2022 roku wyniesie 350 mln zł - zapowiedział Waśko.

Zapytaliśmy w trakcie tej konferencji o 20 proc. niepodpisanych aneksów i o to, co się wydarzy po 10 sierpnia, jeżeli pensje pracowników nie zostaną wypłacone zgodnie z uchwalonymi podwyżkami.

- Decyzja o złożeniu czy też nie podpisu pod aneksem jest samodzielną decyzją zarządzających, z pełną świadomością skutków takiego działania. Trzeba mieć świadomość, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zobowiązuje do wypłaty pensji oraz dochowania terminu - tłumaczył Waśko.

- Liczę, że w najbliższych kilku dniach liczba podpisanych aneksów do umów się zwiększy - dodał.

Rzecznik ministerstwa zdrowia, komentując sytuację podwyżkową i propozycję NFZ, zwiększającą pulę pieniędzy na podwyżki podkreślał, że resort nie chce zostawiać szpitali powiatowych "samym sobie". 

Jednocześnie dodał, że "problemy finansowe szpitali nie wynikają z ustawy podwyżkowej". - Są to często problemy nagromadzone latami, które teraz, niestety, niektórzy starają się przerzucić na karb ustawy podwyżkowej - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Pieniądze na podwyżki z puli na modernizację

Jak proponowane zmiany wpłyną na sytuację szpitali? Zapytaliśmy samorządowców i przedstawicieli lecznic, którzy przyznają, że sytuacja nie została wcale rozwiązana i że przez najbliższe miesiące będą musieli lawirować, by zapewnić wzrost wynagrodzeń dla pracowników.

Trzeba jednak podkreślić, że z rozmów z dyrektorami wyłania się niejednorodny obraz sytuacji. Trudno więc dzisiaj wrzucić wszystkich do wspólnego worka z napisem: problem z podwyżkami. Faktem jest, że najwięcej uwag zgłaszają szpitale powiatowe i faktem jest, że to one przede wszystkim skorzystają z nowej propozycji Funduszu. 

Berdard Waśko twierdzi, że dzięki zabiegowi NFZ np. szpital w Myślenicach, który do wczoraj nie podpisał aneksu, otrzyma rocznie dodatkowo 1,2 mln zł, a kwota, jaka trafi do szpitala w Czeladzi, powiększy się o 1,4 mln zł. 

Marek Wójcik, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jest ostrożny. - Jeszcze nie wiemy, czy tych dodatkowych pieniędzy wystarczy. Sprawdzamy - komentował wieści z konferencji.

- Już wiemy, że są szpitale, które wypłaciły wynagrodzenia po staremu, bez podwyżek lub "pożyczyły" pieniądze z innych kont - dopowiadał.

Jak zapowiedział, w środę ma dojść do spotkania przedstawicieli Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich oraz Ministerstwa Zdrowia i NFZ na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dyrektor Szpitala Powiatowego im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Nisku Paweł Tofil tłumaczył nam we wtorek, że chciałby wypłacić podwyżki w pełni, ale "jest to po prostu niemożliwe, bo nie mam odpowiedniej kwoty na szpitalnym koncie".

W szpitalu w Busku-Zdroju pracownicy otrzymają za to pełne podwyżki dlatego, że dyrektor Grzegorz Lasak przesunął pieniądze, odłożone wcześniej na modernizację oddziału zakaźnego.

- Mogłem niejako pożyczyć te pieniądze. Nie mamy wykonawcy modernizacji wyłonionego w przetargu, bo oferty przekraczają kosztorys - wyjaśniał nam dyrektor.

Jak zaznaczył, pożyczone pieniądze musi zwrócić i rozliczyć w grudniu. - Ale liczę na to, że dostanę pieniądze z wyrównań z NFZ - dopowiedział Lasak.

Kalendarium wdrażania ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

 • 5 listopada 2021 - podpisanie porozumienia Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym w sprawie podwyżek od 1 lipca 2022 r.
 • 21 marca 2022 - decyzja KPRM o wpisie projektu ustawy do wykazu prac Rady Ministrów
 • 1 kwietnia - przekazanie projektu do konsultacji publicznych
 • 19 kwietnia - zakończenie konsultacji projektu
 • 17 maja - przyjęcie projektu przez rząd i skierowanie ustawy do Sejmu
 • 26 maja - ustawa przyjęta przez Sejm
 • 27 maja - ustawa przekazana do Senatu
 • 9 czerwca - ustawa przyjęta przez Senat (wraz z poprawkami)
 • 22 czerwca - protest pielęgniarek przed Sejmem w celu zachowania poprawek przyjętych przez Senat
 • 23 czerwca - ustawa przyjęta przez Sejm (odrzucono poprawki Senatu)
 • 24 czerwca - ustawa przekazana do podpisu prezydenta
 • 27 czerwca - prezydent podpisuje ustawę
 • 28 czerwca - publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw
 • 29 czerwca - wejście ustawy w życie
 • 13 lipca - koniec terminu na podpisywanie porozumień dyrektorów placówek ze związkami zawodowymi
 • 13 lipca - przedstawienie przez Ministerstwo Zdrowia dokładnych szczegółów na temat finansowania ustawy
 • 15 lipca - termin rozpoczęcia podpisywania aneksów przez placówki z NFZ
 • 2 sierpnia - strajk pielęgniarek ze Szpitala Specjalistycznego w Sanoku
 • 8 sierpnia - szpitale powiatowe alarmują na konferencji prasowej o brakach pieniędzy na podwyżki
 • 9 sierpnia - NFZ ogłasza na konferencji przeznaczenie kolejne 350 mln zł dla szpitali
 • 10 sierpnia - pierwsze wypłaty podwyżek zatwierdzonych od 1 lipca

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum