×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś mija ważny termin w ZUS. Nowy obowiązek dla wszystkich, którzy płacą składki

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP31 stycznia 2023 05:30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina o nowym obowiązku dla wszystkich płatników składek. Kto przed końcem ubiegłego roku nie założył konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), temu profil do 31 stycznia zostanie założony automatycznie. - Wymaga on jednak aktywacji przez płatnika - podkreśla ZUS.

Dziś mija ważny termin w ZUS. Nowy obowiązek dla wszystkich, którzy płacą składki
Dziś mija ważny termin w ZUS. Nowy obowiązek dla wszystkich, którzy płacą składki Fot. Shutterstock

 

31 stycznia mija ważny termin w ZUS. Trzeba to zrobić obowiązkowo

Jak przypomina ZUS, od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

- Jeśli płatnik składek nie założył konta na PUE ZUS do końca 2022 roku, ZUS utworzy profil za niego do 31 stycznia 2023 roku. Zrobi to, jeśli w ZUS są zapisane dane dotyczące adresu e-mail lub numeru telefonu płatnika - przekazał w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli ZUS ma w swojej bazie e-mail lub telefon płatnika, to po założeniu profilu technicznego płatnik otrzyma powiadomienie e-mail lub SMS.

- Należy pamiętać, że profil utworzony przez ZUS nie jest aktywny do czasu dokończenia przez płatnika procesu rejestracji - zaznaczył rzecznik ZUS.

Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania - login PUE oraz jednorazowe hasło. Aktualnie taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty, po potwierdzeniu swojej tożsamości.

Płatnik składek - osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej - musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego. Aby upoważnić taką osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba dla niej złożyć pełnomocnictwo w ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założone swoje konto PUE ZUS.

Osoba, która stanie się płatnikiem składek po 1 stycznia 2023 r., powinna samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli tego nie zrobi, ZUS założy jej profil na PUE ZUS zgodnie z przepisami. W takim wypadku trzeba samodzielnie dokończyć proces rejestracji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze