Dziesięć podległych marszałkowi szpitali w ogromnych długach. Powodem inflacja i wynagrodzenia

Autor: oprac. SzB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia14 czerwca 2022 12:19

Marszałkowskie szpitale w województwie lubelskim mają ponad 1 miliard złotych zadłużenia - informuje na swoich łamach "Dziennik Wschodni".

Dziesięć podległych marszałkowi szpitali w ogromnych długach. Powodem inflacja i wynagrodzenia
Marszałkowskie szpitale w województwie lubelskim z długami. Powodem wzrost cen i wynagrodzenia. Fot. COZL
  • Marszałkowskie szpitale w województwie lubelskim mają ponad 1 miliard złotych zadłużenia - informuje na swoich łamach "Dziennik Wschodni"
  • Urzędnicy marszałka podkreślają, że w dziesięciu podległych zakładach opieki zdrowotnej pogorszyła się sytuacja finansowa
  • Jakie są tego przyczyny? Podaje się dwie - wzrost cen oraz wynagrodzenia dla pracowników

Marszałkowskie szpitale z długami. Jakie są tego przyczyny?

Marszałkowskie szpitale w województwie lubelskim mają ponad 1 miliard złotych zadłużenia - informuje "Dziennik Wschodni". 

Urzędnicy marszałka podkreślają, że w dziesięciu podległych zakładach opieki zdrowotnej pogorszyła się sytuacja finansowa. Najwyższą stratę w ostatnim roku ma Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (w 2020 było to 29 milionów złotych, rok później już 46).

Jakie są tego przyczyny? Podaje się dwie - wzrost cen oraz wynagrodzenia dla pracowników.

Placówki w regionie mocno tracą

Na łamach "Dziennika Wschodniego" Barbara Barszczewska, radna Prawa i Sprawiedliwości, wyjaśnia, że zła sytuacja Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wynika z faktu, że jeszcze do niedawna wiele oddziałów nie miało ważnych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W ostatnim czasie dołuje także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny znajdujący się przy al. Kraśnickiej w Lublinie. W ubiegłym roku zanotował 24,6 mln zł straty.

Wyników finansowych nie jest w stanie poprawić również Szpital Neuropsychiatryczny przy ul. Abramowickiej w Lublinie (8,7 mln zł na minusie w 2021).

Długi przekraczają 1,1 mld zł

Jak się jednak okazuje, w ubiegłym roku były także w województwie placówki, które zyskały np. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie. 

Bardzo dobrze sobie radzi również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Placówka w ubiegłym roku zwiększyła swój zysk dwukrotnie (porównują do 2020), a konkretnie do 7,4 mln złotych.

Jak podsumowuje "Dziennik Wschodni", cztery najgorzej radzące sobie szpitale sprawiły, że strata wyniosła 78 mln złotych. Reszta placówek - 14 - zakończyła rok na plusie, ale każda z nich ma jakiś dług. Łącznie aż 1 miliard 131 milionów złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum