Dzierżawa alternatywą dla prywatyzacji małych szpitali

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 10:04

Samorządy coraz częściej decydują się na dzierżawę szpitalnych budynków prywatnym firmom, uważając, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przekształcenie w spółkę.

Dzierżawa alternatywą dla prywatyzacji małych szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dariusz Hankiewicz – dyrektor SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim, którego placówka ma zostać wkrótce przekształcona uważa, że dzierżawa jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż przekształcenie w spółkę, bo jeśli nawet dzierżawca będzie miał kłopoty, to samorząd nie straci zupełnie kontroli nad szpitalem.

SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim ma być przekształcony w spółkę albo samorząd ogłosi przetarg na wieloletnią dzierżawę. Radni podejmą decyzję w tej sprawie jeszcze we wrześniu, ale władze powiatu mają rekomendować radnym właśnie dzierżawę.

Z kalkulacjami samorządów, związanymi z rządowym programem przekształcania szpitali bywa różnie. Tadeusz Wojszkun - dyrektor Szpitala Powiatowego w Sztumie (woj. pomorskie), którego dzierżawcą będzie Konsorcjum Szpitale Polskie, wyjaśnia, że sztumski szpital, który jest w trakcie przekształceń, nie zyskałby na rządowym programie, ponieważ nie ma zadłużeń, np. wobec ZUS, ma za to zobowiązania wobec dostawców.  

Podobnie jest w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), gdzie budynek NZOZ od ponad roku dzierżawi kielecka firma Artmedic, która – jak podaje Jarosław Wójcicki, dyrektor placówki – przez pół roku zainwestowała w szpital 4 mln zł:, w tym 3 mln w sprzęt i milion w remonty.

Szpital w Jędrzejowie został wydzierżawiony na 40 lat, w Sztumie na 15, z możliwością przedłużenia.

Marek Wójcik, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, zauważa jednak, że samorządy nie mogą zwlekać z regulowaniem zobowiązań. Pieniądze z dzierżawy powinny być przeznaczane na spłatę zobowiązań i odbudowanie szpitalnego majątku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum