Dyrektorzy szpitali psychiatrycznych krytycznie o normach zatrudnienia pielęgniarek

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 23 sierpnia 2019 20:33

O pilną zmianę nowych zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień apeluje zarząd województwa opolskiego. Dyrektorzy szpitali zauważają, że wprowadzane zwiększone normy zatrudnienia w większości przypadków dalece odbiegają od rzeczywistych potrzeb w tym zakresie.

Dyrektorzy szpitali psychiatrycznych krytycznie o normach zatrudnienia pielęgniarek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do tej pory na oddziałach psychiatrycznych wymogiem było zatrudnienie pielęgniarek, bez określania wielkości równoważnika etatu przeliczeniowego na liczbę łóżek.

Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitali w Opolu i Branicach podkreśla, że nie ma powodów do regulowania zapisami ministerialnymi tych norm. Powinny decydować o tym, jak do tej pory, realne potrzeby zatrudnienia.

- Jest pewne, że te nowe zapisy zaburzą funkcjonowanie oddziałów psychiatrycznych. Wymuszą na nas zatrudnienie dodatkowego personelu w szpitalu w Branicach na poziomie ponad 80 procent, czyli 95 etatów, co kosztowałoby dodatkowo 8,6 mln złotych rocznie - twierdzi dyrektor. Dodaje, że dodatkowo należy zauważyć, że w całym kraju mamy do czynienia z deficytem kadry pielęgniarskiej.

Szpitale na wprowadzenie zmian mają czas do 31 grudnia 2020 r. W ocenie zarządzających to zbyt krótki czas - ten okres dostosowawczy powinien trwać co najmniej tyle, ile jeden cykl kształcenia, potrzebny do wprowadzenia na rynek pracy nowego rocznika absolwentów studiów pielęgniarskich.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek dodaje, że wcześniejsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r., które również regulowało liczbę zatrudnionych pielęgniarek na oddziałach ogólnych szpitali, wymusiło jedynie w szpitalach podlegających zarządowi województwa opolskiego likwidację przeszło 130 łóżek.

Więcej: Portal Samorządowy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze