Dyrektorzy szpitali przeciw pielęgniarskim podwyżkom

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, PP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2010 12:10

Za niezgodne z konstytucją uznali dyrektorzy szpitali porozumienie gwarantujące pielęgniarkom i położnym podwyżki.

Pierwszy dyrektor szpitala złożył pozew do sądu o uznanie za bezzasadne porozumienia, jakie Ewa Kopacz, minister zdrowia, 30 czerwca tego roku podpisała z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Wzywa kolejnych, żeby szli w jego ślady.

– To porozumienie jest niezgodne z konstytucją i prowadzi do nacisków na szpitale, które nie należą do resortu. Wprowadzając je, naruszałbym interes prawny pozostałych pracowników. Układ preferuje jedną grupę zawodową kosztem innych pracowników –tłumaczy swoją decyzję Janusz Kołakowski, dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy.

Zgodnie z porozumieniem 75 proc. z 40 proc. dodatkowych pieniędzy, jakie świadczeniodawca dostanie w ciągu roku z NFZ, ma być przeznaczone na podwyżki tylko dla pielęgniarek i położnych. Taką gwarancję pielęgniarki uzyskały na ponad dwa lata (do końca 2012).

– Robi się larmo, a po raz pierwszy pielęgniarkom przyznaje się wyższe wynagrodzenie bez wielkich strajków, na zasadzie porozumienia. To na pewno jest pytanie do konstytucjonalistów, czy ta ustawa jest zgodna z zasadniczą. Jestem jednak spokojna, że prawnicy obu stron dokładnie sprawdzili zawarte tam zapisy. Zastanawiam się, jak dyrektor w Żurawicy podzielił pieniądze skoro tak bardzo to oponuje – denerwuje się w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Gardias dodaje, że świadczeniodawcy powinni umieć dojść do porozumienia z wszystkimi grupami zawodowymi, a nie tylko lekarzami. Jak zauważa, polepszenie warunków płacowych może nakłonić młode kobiety do tego jakże ważnego zawodu.
Porozumienie zawarte przez minister zdrowia i OZZPiP zakłada również zmianę przepisów dotyczących liczby pacjentów przypadających na jedną pielęgniarkę. Między innymi z tego powodu przybędzie im obowiązków.

– Może to stanowić uzasadnienie dla przeznaczenia większej części uzyskanych środków na płace dla tej grupy zawodowej, o ile resort właśnie to miał na myśli, zawierając porozumienie- mówi Agnieszka Deeg, radca prawny, partner z Departamentu Prawa Gospodarczego CMS Polska.

Podwyżki dla pielęgniarek i położnych mają być wprowadzone na podstawie art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. W Sejmie po pierwszym czytaniu jest jednak rządowy projekt ustawy, która likwiduje ten przepis. Ministerstwo Zdrowia przygotowało więc autopoprawkę. Mają ją zgłosić posłowie PO. Zgodnie z porozumieniem zawartym z pielęgniarkami, nowe przepisy wejdą w życie najpóźniej 31 października tego roku.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum