Dyrektorzy szpitali powiatowych: zagrożenie zamknięciem - realne

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 10:25

Czy pacjenci z mniejszych miejscowości zostaną wkrótce bez szpitali w swoim miejscu zamieszkania? Dyrektorzy lecznic powiatowych uważają, że taki scenariusz jest realny.

Dyrektorzy szpitali powiatowych: zagrożenie zamknięciem - realne
Szpitale powiatowe zadłużają się coraz bardziej Fot. Archiwum

Już we wrześniu Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) alarmował, że większość tych placówek doszła do finansowej ściany i bez 15-procentowej podwyżki ryczałtu, który w październiku 2017 r., wraz z wejściem w życie sieci szpitali, zastąpił kontrakty z NFZ, będzie zmuszona do zaprzestania działalności.

- Jak znam życie, pieniądze (na wzrost kosztów działalności szpitali - przyp. red.) nie znajdą się w umowach z NFZ. Nie mamy już dodatkowych środków z nadwykonań w szpitalach, a większość starostów nie ma z czego dopłacać do funkcjonowania placówek medycznych. Efekt jest taki, że szpitale powiatowe zaczynają się bardzo zadłużać - mówił portalowi samorządowemu Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich.

Czytaj więcej: Prezes Związku Powiatów Polskich: starostowie nie mają już z czego dopłacać do szpitali

Wśród problemów, z jakimi w ostatnich miesiącach muszą mierzyć się szpitale powiatowe, są m.in. braki kadrowe, nowe normy zatrudnienia pielęgniarek, podwyżki wynagrodzeń dla różnych grup pracowników medycznych. Jednocześnie Płonka odkreśla, że szpitale powiatowe to lecznice działające na "pierwszej linii frontu", w których często, po różnego rodzaju zdarzeniach, pacjent ma pierwszy kontakt z ochroną zdrowia.

Zagadnień związanych z finansami szpitali dotyczyć będzie kilka sesji podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

Jak mówi Janusz Boniecki, prezes Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie, zagrożenie lecznic powiatowych zamknięciem jest realne m.in. z powodu podniesienia płacy minimalnej. Fakt ten przełoży się w tym roku na wydatki większe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent za usługi zewnętrzne, takie jak wyżywienie pacjentów, czy ochrona obiektu.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum