Dyrektorzy szpitali klinicznych podczas spotkania w MZ: zmieńmy zasady obliczania limitów miesięcznych

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2009 16:56

Wczoraj (2 czerwca) odbyło się w Warszawie spotkanie dyrektorów szpitali klinicznych z przedstawicielami NFZ oraz ministerstwa zdrowia. Minister Ewa Kopacz przez kilka godzin rozmawiała z dyrektorami szpitali. Wysłuchała ich argumentów. Jak przekazał nam uczestniczący w spotkaniu prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Barlickiego w Łodzi w trakcie spotkania, po przeanalizowaniu wszystkich danych stwierdzono, że porozumienie z dnia 22 grudnia minionego roku, dotyczące kontraktów szpitali klinicznych w systemie JGP, nie jest w pełni realizowane przez NFZ.

- O stwierdzenie, i przyjęcie tego faktu do wiadomości, nam chodziło - mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Piotr Kuna, pod którego przewodnictwem pracuje zespół wielospecjalistyczny ds procedur JGP.

Profesor zaproponowałem pewien kompromis, który mogłyby pomóc szpitalom kliniczym. Dotyczy on dwóch zagadnień. Po pierwsze - aby szpitale kliniczne mogły rozliczać nadwykonania w ramach różnych kontraktów, w czasie całego roku, a nie tylko w sposób proponowany przez NFZ, w podziale na sześć miesięcy. Po drugie - aby stworzono tym szpitalom możliwość dokonywania odpowiednich przesunięć środków, w ramach kontraktów, powyżej 15 procent.

Jak mówi prof. Piotr Kuna zdaniem minister Ewy Kopacz sprawa jest do załatwienia.

– Dla nas to bardzo wiele znaczy, bo nie jesteśmy w stanie zaplanować liczbę przyjęć pacjentów do szpitala, z taką dokladnością jaiej oczekuje od nas Funudusz. To po prostu niejest możliwe. Jeśli w jednym miesiącu będzie przyjętych np. 1050, to za tych ponad limit nam nie zapłacą. Jak w kolejnym przyjmiemy 950 to też za 50. nie otrzymamy pieniędzy bo ich nie przyjęliśmy - tłumaczy zawiłości konraktowania prof. Kuna.

Intencją dyrektorów szpitali klinicznych jest uzyskanie doprowadzenie do takiego rozwiązania, które umożliwi im dokonanie przesunięcia środków finansowych za nadwykonania np. za pierwsze miesiące roku na lipiec, sierpień, wrzesień, kiedy to przyjęcia do szpitali spadają średnio o 20 procent .

Dyrektorzy szpitali klinicznych zaproponowali, aby w pierwszej kolejności także uregulować sprawę wyceny procedur JGP w pediatrii. NFZ ma ponownie przeprowadzić obliczenia dotyczące ewentualnej zmiany punktacji JGP w najbardziej niedoszacowanych procedurach pediatrycznych.

- Wnioskowaliśmy także do pani minister - mówi profesor Kuna - o przyspieszenie prac nad dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Dzisiaj nie widzimy możliwości zwiększenia przychodów z NFZ. Po prostu nie ma tam pieniędzy. Jedyną więc możliwością  pozyskania dodatkowych środków są dla szpitali dodatkowe ubezpieczenia.

Kolejne spotkanie dyrektorów szpitali klinicznych z NFZ oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia ma odbyć się po raz kolejny jeszcze w czerwcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum