Dyrektorzy chcą informacji o wykorzystaniu ryczałtów przez inne szpitale

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2017 10:39

Dyrektorzy szpitali chcą wiedzieć, jaki procent ryczałtu wykonują inne placówki w województwie. Od jego rozliczenia za ostatnie trzy miesiące zależeć będzie jego wysokość w kolejnym, tym razem półrocznym okresie rozliczeniowym.

Fot. archiwum

Skomplikowany algorytm, który resort zdrowia opisał w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej sprowadza się do tego, że szpitalowi najbardziej opłaca się wykonać 90-102 proc. ryczałtu. To gwarantuje mu najwyższą cenę wykonanego punktu rozliczeniowego.

Jeśli szpital wykona dużo więcej procedur niż przewidziano w ryczałcie, naraża się na straty. Za nadwykonania NFZ zwróci mu bowiem według stawki degresywnej, czyli tylko część ich wartości.

Kwotę na kolejny okres rozliczeniowy można podnieść, wykonując świadczenia bardziej złożone, wysoko wycenione przez NFZ, np. leczenie na oddziale intensywnej terapii. Podwyższając średnią wartość hospitalizacji o 3 proc., można sobie zapewnić ryczałt wyższy o 1,5 proc. Za większe nadwykonania NFZ zapłaci także w sytuacji, gdy inne szpitale w województwie nie wykonają całego ryczałtu i na rynku pozostaną wolne środki. Dlatego zarządzający szpitalami chcą wiedzieć w jakim procencie ryczałt wykorzystały inne placówki w województwie.

Zdaniem prof. Grzegorza Gieleraka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego dzięki informacji, czy na rynku pozostaną wolne środki szpitale wiedziałyby, czy mogą wykonać więcej procedur. I dodaje, że wojewódzki oddział NFZ powinien udostępniać takie dane. Zwłaszcza że już dziś wiadomo, że np. część szpitali powiatowych na Mazowszu wykonało tylko 70 proc. świadczeń przewidzianych w ryczałcie.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum