Dyrektorzy analizują kontrakty na drugie półrocze i liczą na "dotarcie" JGP

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2008 15:05

Menedżerowie zarządzający lecznicami nie mają wątpliwości: w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. przestało się bilansować wiele dobrze sobie dotychczas radzących placówek.

Oczekiwania wobec wchodzącego od 1 lipca nowego systemu rozliczeń z Funduszem w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) są zatem jasne – trzeba więcej pieniędzy. Liczba punktów w cenie średnio po 48 zł za każdy sugeruje, że finansowanie będzie przebiegało na poziomie maja i czerwca, a więc całkiem nieźle.

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu skorzystał z wcześniejszych programów oddłużeniowych i zakończył rok 2007 dodatnim wynikiem finansowym. W połowie 2008 r. ma już lekkie niedobory finansowe.

- I tak jesteśmy w niezłej sytuacji, biorąc pod uwagę burzliwy początek roku związany z żądaniami płacowymi lekarzy – ocenia dyrektor Krystyna Zaleska. – Styczniowe prognozy na czerwiec były o wiele gorsze, niż obecna rzeczywistość. Ale fakt pozostaje faktem: jest gorzej niż było.

Co dalej?

Toruński szpital otrzymał już propozycję NFZ na okres od lipca do grudnia br. Liczba punktów w cenie średnio po 48 zł za każdy sugeruje, że finansowanie będzie przebiegało na poziomie maja i czerwca, a więc całkiem nieźle. Pozostaje jednak pytanie o realizację rozliczeń w nowym systemie.

- Nie ma jeszcze oprogramowania, są za to liczne obawy – mówi dyrektor Zaleska. – Prognozy dla naszego szpitala wskazują na wzrost finansowania w ramach JGP w granicach 5-12 proc., ale to tylko przewidywania, co do których nie mamy pewności, czy się sprawdzą. Każdy element procedury, łącznie z wiekiem pacjenta, może mieć wpływ na jej cenę, dlatego nasi lekarze muszą się zapoznać z ICD-9 i ICD-10, aby rzetelnie prowadzić dokumentację. Szkoleń wymagają także sekretarki medyczne oraz zespół korygujący dane do ostatecznego raportu. Mam jednak nadzieję, że nowy system rozliczeń „dotrze się” i przyniesie nam długo oczekiwany spokój finansowy.

Do 15 lipca

Propozycję finansowania na drugie półrocze otrzymał również Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, dyrektor Antoni Kolbuch nie podejmuje się jednak na razie oceny, czy oferowana liczba punktów oznacza wzrost, spadek, czy też utrzymanie przychodów na dotychczasowym poziomie. Do 15 lipca placówka ma czas na przypisanie punktów do konkretnych oddziałów tak, aby były w stanie je wypracować, ogólna liczba pozostanie jednak bez zmian.

- Nie ulega wątpliwości, że sytuacja finansowa świadczeniodawców pogarsza się – podkreśla dyrektor Kolbuch. – Wystarczy spojrzeć na stronę internetową resortu zdrowia, żeby zobaczyć, że zadłużenie szpitali rośnie. U nas także zaczyna się wiązanie końca z końcem. Przyczyną są tegoroczne podwyżki dla pracowników oraz rosnące ceny, znacznie nakręcające obecne koszty. Dlatego oczekuję, że nowy system rozliczeń w ramach JGP przyniesie wzrost finansowania, które w pierwszym półroczu nie było wystarczające. Inaczej kryzys będzie się pogłębiał.

Fundusz uspokaja

- Będą większe środki – uspokaja Edyta Grabowska, rzecznik Funduszu. – Pilotaż systemu rozliczeniowego JGP przeprowadzony w 43 szpitalach na terenie całego kraju wykazał, że prawdopodobny wynik finansowy szpitali po wprowadzeniu JGP będzie o około 12 procent wyższy niż gdyby rozliczono świadczenia według katalogu. Największe kłopoty, jakie mogą towarzyszyć zmianie systemu rozliczeń, to błędy w kodowaniu uniemożliwiające przyporządkowanie hospitalizacji do grupy oraz niewydolność infrastruktury informatycznej.

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń według JGP oznacza dodatkowe pieniądze dla szpitali pochodzące z wyniku finansowego za ubiegły rok. W ciągu pierwszych trzech miesięcy obowiązywania nowego systemu do szpitali wpłynie dodatkowe 1,3 mld złotych, a do końca roku kolejne 1,5 mld złotych - przypomina Grabowska.

Rzecznik NFZ dodaje, że 1,1 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego zostanie przeznaczone na szkolenie 1300 pracowników szpitali oraz 200 pracowników NFZ w zakresie rozliczeń według Jednorodnych Grup Pacjentów. Szkolenie będzie trwało od 2008 do 2010 roku. W ramach programu zostanie sfinansowany także e-learning oraz publikacje szkoleniowe dotyczące JGP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum