Dyrektorskie roszady w Katowicach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2009 09:12

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wprowadziła w poniedziałek (1 czerwca) nowych dyrektorów do trzech katowickich szpitali klinicznych. W dwóch wywołała zaskoczenie swoją decyzją, a w jednym ogromne obawy o przyszłość - pisze Gazeta Wyborcza.

Niespodzianki nie było w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie. Stanowisko dyrektora objął tu Andrzej Płazak, od ponad 20 lat szef innego Szpitala Klinicznego - im. Mielęckiego

W CSK Płazak zastąpi na stanowisku dyrektora Jacka Czaplę, który kierował szpitalem zaledwie trzy miesiące. Przed władzami uczelni Czapla sam miał przyznać, że kierowanie tak dużą placówką (ponad 500 łóżek w 13 klinikach), obarczoną wciąż rosnącym długiem, jest ponad jego możliwości. Zaproponował, że w zamian obejmie zwolnione właśnie stanowisko szefa 200-łóżkowego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach, tzw. kliniki okulistycznej.

Czapla zrezygnował jednak i z tej posady. Ku zaskoczeniu pracowników, na prezentacji nowego szefa szpitala u boku rektor ŚUM pojawiła się wczoraj Grażyna Leszczyńska, od kilku lat wicedyrektor placówki do spraw pielęgniarstwa. - Będzie na pewno lepsza od Czapli, bo zna nasz szpital, ale wobec profesorów jej pozycja będzie słaba - komentowały tę nominację pielęgniarki.

Zaskoczeni byli natomiast pracownicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego. Tu stanowisko dyrektora objął 48-letni dr Włodzimierz Dziubdziela, dotąd szef anestezjologów w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu oraz niewielkiej prywatnej lecznicy.

- Nie ukrywam, że jest moim kolegą. Myślę jednak, że ma potrzebne kompetencje. Ukończył studia w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia, a z tego co wiem, przychodzi z ludźmi, którzy zdobyli już doświadczenie w kierowaniu szpitalami - mówi prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor ds. klinicznych ŚUM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum