Dyrektor szpitala w Mielcu: największym problemem jest brak personelu i skala wynagrodzeń

Autor: korso.pl/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2019 17:01

Sesja rady powiatu i punkt dotyczący sytuacji finansowej szpitala w Mielcu (Podkarpackie) był dobrym pretekstem do zadania kilku pytań nowemu dyrektorowi, Józefowi Więcławowi. Po ponad dwóch miesiącach jego rządów ocena sytuacji jest dosyć optymistyczna.

Dyrektor szpitala w Mielcu: największym problemem jest brak personelu i skala wynagrodzeń
Fot. archiwum

Według dyrektora Więcława Szpital Specjalistyczny im. E. Biernackiego w Mielcu jest bardzo dobry, natomiast jego zdaniem jest przeinwestowany kubaturowo w stosunku do tego rozmiaru, który w tej chwili ma. Uważa, że można by było zrobić więcej, gdyby nie ryczałt i kontrakt, jaki placówka ma z POW NFZ.

Więcław wychwycił też już pierwsze niedociągnięcia. Mówił o bloku operacyjnym; kosztuje ponad 14 mln. Jest limit, jeśli chodzi o kontrakt na oddziały, więc limit i liczba personelu nie pozwala na to, żeby realizować więcej zabiegów. A skoro nie można ich więcej realizować, to w tym kwartale tych zabiegów po godz 14:35 było na wszystkich oddziałach zabiegowych tylko 135. Jednak służby trzeba trzymać w gotowości i stąd nie ma przychodów.

- Największym problemem jest brak personelu. I niestety, na rynku lekarzy nie ma, będzie ich brakowało, zresztą brakuje już obecnie. Czy będzie nas na nich stać, jeśli w okolicy będzie bardzo duże zagęszczenie szpitali, i ci sami lekarze niejednokrotnie dyżurują w dwóch, trzech szpitalach? - zastanawia się Więcław. - Czy te wszystkie oddziały będziemy w stanie utrzymać, czy w pewnym momencie nie zabraknie lekarzy chętnych do pracy?

W planach na modernizację szpitala jest też remont oddziału ginekologicznego. W tej chwili badane są kosztorysy. To, co słyszymy o finansach szpitala, nie napawa optymistycznie. Jednak - jak twierdzi Józef Więcław - nie da się inaczej. - Największym problem jest skala wynagrodzeń, czyli kosztów pracy. Czy chcemy, czy nie, te koszty będą rosły - przekonuje. - Pracownicy chcą coraz więcej zarabiać, a ponieważ brakuje lekarzy na rynku, to żeby ich pozyskać, trzeba im zaproponować wyższe stawki.

Więcej: korso.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum