Dyrektor szpitala w Częstochowie: będziemy mieć Lombardię+, jeśli nic się nie zmieni

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 13:10

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie zakażonych koronawirusem jest kilkudziesięciu pracowników jednostki oraz kilkunastu pacjentów. Z 16 pracowników bloku operacyjnego zakażonych jest 10, więc musi pozostać w kwarantannie. To oznacza, że szpital będzie przeprowadzał tylko 1-2 operacje dziennie - jedynie te, ratujące życie.

Dyrektor szpitala w Częstochowie: będziemy mieć Lombardię+, jeśli nic się nie zmieni
- Jeśli każdy szpital ma przyjmować pacjenta chorego na Covid-19, to nie chcę nazywać tego złośliwie, ale jeśli nic się nie zmieni, to można powiedzieć, że wprowadzimy program Lombardia+ - alarmuje dyrektor Wojciech Konieczny. Fot. PTWP

Jak przypomina TVN24, szpital nie był wcześniej szpitalem jednoimiennym. Problemy zaczęły się, gdy rząd zdecydował, że wszystkie szpitale mają przyjmować zakażonych koronawirusem.

-  Jeśli każdy szpital ma przyjmować pacjenta chorego na Covid-19, to nie chcę nazywać tego złośliwie, ale jeśli nic się nie zmieni, to można powiedzieć, że wprowadzimy program Lombardia+. Tam też tak było, że koronawirus był wszędzie przenoszony, zarażał się personel we wszystkich szpitalach - mówił w TVN24 Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Dodał, że nie wiadomo czemu w momencie, kiedy są potrzebne, zarzucono dobrą koncepcję szpitali jednoimiennych.

- Dobrze, że lekarze rodzinni są włączeni do zwalczania epidemii, ale likwidacja szpitali jednoimiennych i przeniesienie infekcji do wszystkich szpitali jest niezrozumiałe i to odbije się na innych pacjentach, na wszystkich pacjentach - podkreślił dyrektor Konieczny.

Podczas konferencji w środę (7 października) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz  zapewnił, że decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pojawi się 16 szpitali koordynacyjnych.

- Poniekąd jest to przywrócenie tej liczby szpitali, którą mieliśmy na wiosnę, szpitali jednoimiennych, które będą poświęcone - jako te szpitale trzeciego poziomu - do opieki nad pacjentami covidowymi. W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital -wskazał Andrusiewicz.

Zapowiedział, że w czwartek (8 października) minister zdrowia przedstawi dokładną lokalizacje szpitali koordynacyjnych, które zostaną w Polsce powołane decyzjami wojewodów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum