Dyrektor szpitala: inflacja w służbie zdrowia jest znacznie wyższa niż wynika z danych GUS

Autor: • Źródło: PAP30 września 2022 16:14

Inflacja w służbie zdrowia jest znacznie wyższa niż wynika z danych przedstawianych przez GUS – ocenił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. W placówce tej weryfikowane są wydatki związane m.in. z oświetleniem i ogrzewaniem.

Dyrektor szpitala: inflacja w służbie zdrowia jest znacznie wyższa niż wynika z danych GUS
  • Sprawdzana jest też m.in. lista zakupów. Ma to dać odpowiedź na pytanie, gdzie szukać oszczędności.
  • Inflacja w służbie zdrowia jest znacznie wyższa niż dane przedstawiane przez GUS" - ocenił w piątek dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, pytany przez dziennikarzy o sytuację finansową placówki.
  • Dyrektor wskazał, że szpital jest zadłużony, a "wizja następnych miesięcy jest ciężka".

Zadłużenie placówki rośnie jeszcze bardziej

Rosnące stopy procentowe sprawiają, że zadłużenie placówki rośnie jeszcze bardziej. Jak dodał dyrektor, koszty obsługi długu kilkudziesięciu milionów złotych szpitala niedawno wynosiły od 500 tys. zł do miliona złotych, a teraz miesięcznie wynoszą od 3 do 4 mln zł.

Zapowiadane ceny energii - w ocenie Jędrychowskiego - jeszcze pogorszą sytuację. Z informacji dyrektora wynika, że w roczne rachunki szpitala za energię mogą wynieść ok. 2 mln zł miesięcznie.

Mówiąc o oszczędnościach dyrektor podkreślił, że w szpitalu na pewno nie zostanie zmniejszona temperatura niżej niż 22 st. C.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy szpital w Polsce. Ma 26 oddziałów w nowej siedzibie w Prokocimiu i 11 w starych budynkach przy ul. Kopernika. Liczba rocznych hospitalizacji (bez przyjęć w ramach SOR) przekracza 55 tys., a w SOR przyjmowanych jest prawie 7 tys. osób. Roczna liczba porad ambulatoryjny wynosi kilkaset tysięcy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum