Dyrektor POW NFZ odpowiada na list samorządowców do premiera

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2013 16:12

Barbara Kawińska, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, z związku dokumentem skierowanym do premiera przez marszałka województwa pomorskiego oraz prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu w odpowiedzi wystosowała pismo, skierowane do pacjentów i świadczeniodawców.

Dyrektor POW NFZ odpowiada na list samorządowców do premiera
W piśmie czytamy: "Konkurs na wykonywanie świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w województwie pomorskim był przedsięwzięciem zakrojonym na bardzo dużą skalę. Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że w jego trakcie rozpatrzono ponad półtora tysiąca ofert i wybrano ponad tysiąc sto poradni specjalistycznych realizujących świadczenia medyczne w sześćdziesięciu zakresach."

"O kryteriach konkursowych Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informował zarówno same podmioty medyczne, jak i władze samorządowe już od lutego tego roku. Zasady "gry" były wszystkim znane i nie powinny stanowić zaskoczenia dla przystępujących do konkursu".

"Po pierwszych reakcjach na rozstrzygnięcia wydaje się, że chyba tak się jednak nie stało. Padają zarzuty pod adresem NFZ, że preferował oferty placówek deklarujących większą liczbę lepiej wykształconych lekarzy, proponujących dłuższy czas pracy czy posiadających lepszy sprzęt. Czy zatem jakość pracy i nowoczesność nie powinny być wyznacznikami postępu w ochronie zdrowia?" - pyta retorycznie w swoim piśmie dyrektor NFZ.

"Wbrew zarzutom autorów listu do premiera uważam, że wyniki nowego konkursu nie stworzyły zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców Pomorza, a unieważnienie rozstrzygniętych postępowań byłoby naruszeniem istniejącego porządku prawnego."

"Zmuszona jestem przypomnieć, że ustawowym obowiązkiem pomorskiego NFZ jest racjonalne i zgodne z prawem dzielenie środków publicznych w interesie społeczności całego województwa pomorskiego".

"Pana Marszałka i Panów Prezydentów, ale przede wszystkim całą pomorską społeczność pragnę zapewnić, że wszystkie działania Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mają na celu dobro mieszkańców naszego regionu" - podsumowuje w liście dyrektor Barbara Kawińska.

Czytaj: Pomorskie: samorządowcy chcą unieważnienia konkursu NFZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum